Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.30 19:42

Mogherini: ES vaidmuo – išsaugoti Irano branduolinį susitarimą

Europos Sąjunga dirbs, kad išsaugotų 2015 m. Irano branduolinį susitarimą, teigia ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini. Bendrija, pasak F. Mogherini, taip pat palaikytų iniciatyvas plėsti šį susitarimą.

„Mano vaidmuo <...> yra išsaugoti visišką dabartinių susitarimų vykdymą. Vėlgi, jei susitarimo pagrindu gali būti sukurta dar kas nors, ES tai sveikintų ir paremtų“, – žurnalistams Helsinkyje vykusiame ES užsienio reikalų ministrų susitikime sakė F. Mogherini.

Irano branduolinis susitarimas yra ant žlugimo ribos po to, kai Jungtinės Valstijos iš jo pasitraukė ir atnaujino sankcijas Iranui, taip siekdamos priversti Teheraną dar labiau nusileisti ir apriboti savo balistinių raketų programą, rašo „Reuters“.

Praeitą savaitgalį įvykęs netikėtas Irano užsienio reikalų ministro Mohammado Javado Zarifo apsilankymas Didžiojo septyneto (G7) viršūnių susitikime Prancūzijoje leido viltis, kad Irano branduolinio susitarimo klausimas gali būti išspręstas.

„Jei šis proveržis yra realus, tai gali prisidėti prie darbo, kurį mes per ilgus metus padarėme“, – kalbėjo F. Mogherini, turėdama omenyje 2015-ųjų Irano braduolinį susitarimą.

Susitarimu tarp Irano ir tarptautinės bendruomenės lyderių siekta apriboti Irano branduolinę programą mainais už daugelio sankcijų sušvelninimą ar atšaukimą.

Tiesa, F. Mogherini neatsakė, ar Jungtinės Valstijos dabar reikalauja, kad Iranas padarytų dar daugiau, nei numatyta susitarime.

„Mūsų darbas yra ir toliau užtikrinti, kad Irano pusė visiškai laikytųsi branduolinio susitarimo įsipareigojimų“, – tvirtino ES diplomatijos vadovė.

2015 metų susitarimu Iranui leidžiama sukaupti 300 kg urano ir sodrinti jį iki 3,67 proc. koncentracijos. Po to, kai JAV pernai pasitraukė iš susitarimo ir Iranui įvedė griežtas sankcijas, šis pastaraisiais mėnesiais pažadėjo palaipsniui trauktis iš susitarimo ir jau pažeidė kelis susitarimo punktus. Irano atstovai teigė, kad ES narės, norėdamos išsaugoti susitarimą, privalo priversti JAV atšaukti Irano naftos eksportą ribojančias sankcijas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi