Pasaulyje

2019.08.30 19:25

Rusijoje sulaikyto ukrainiečių jūreivio tėvas žinias apie sūnų renka iš nuotrupų

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.08.30 19:25

Rusijoje kalinamų Ukrainos jūreivių artimieji penktadienį išgirdo džiugių pranešimų – kad sulaikytieji jau grįžta namo, Kijevui ir Maskvai susitarus dėl apsikeitimo belaisviais. Greitai ši žinia buvo paneigta, tad laukimas tęsiasi. Neseniai viešėjęs Lietuvoje vieno iš kalinių tėvas sako, kad tiek į jų sveikatą, tiek į artimųjų informavimą apie ją Rusija žiūri atsainiai.

Rugpjūčio pradžioje Vilniuje vyko labdaringa Ukrainos karių ir savanorių meno paroda, netrukus po to iškeliavusi į pristatymus po kitas Europos šalis ir JAV. Ji skirta 24-iems praėjusių metų lapkritį Kerčės sąsiauryje sulaikytiems jūreiviams.

Vienas iš jų tėvų, Dmitro Eideras, LRT Radijui papasakojo apie bendravimą su sūnumi ir pastangas kovoti už kalinių teises.

„Kaip jis jaučiasi sunku pasakyti, nes jis buvo sužeistas, jam nebuvo suteikiama praktiškai jokia medicininė pagalba – jį tik operavo ir pašalino skeveldras. Vietomis, kelyje, skeveldros liko. Jis buvo kontūzytas kairiąja puse. Advokatas sako, kad jaučiasi jis įvairiai, viskas priklauso nuo nuotaikos, tai yra nuo moralinės jo būklės. Pavyzdžiui, jeigu kažkas gero – gavo laišką, kažką perskaitė, naujienas, kurios jį praskaidrino, jis jaučiasi gerai. Kai kas blogo nutinka, ūpas išsyk krenta, užsiveria, nenori kalbėti“, – LRT Radijui sakė D. Eideras.

Informaciją jis sako gaunantis fragmentiškai – per laiškus, advokato ir konsulo perduotus pasakojimus. Jis žino, kad jo sūnus buvo sužeistas, kai Rusija perėmė Ukrainai priklausančius tris laivus, tačiau ne detales.

„Aš šią informaciją surinkau iš nuotrupų jo laiškuose, pavyzdžiui, kai jis man rašė – „rašau tau dešine ranka, atsiprašau, kad lapas suteptas krauju – per bintą prateka. (...) Kitą kartą man skambina konsulas, sako, kad Andrejui jau viskas gerai, akis beveik „praėjo“. Sakau – palaukite, kokia akis, aš apie tai nieko nežinau. Jis man sako, kad buvo juk jis kontūzytas ties akimi“, – pasakojo sulaikytojo tėvas.

Jis įsitikinęs, kad visą šią informaciją artimiesiems turėjo suteikti Rusijos atstovai, tačiau bendradarbiauti jie esą nelinkę.

Parodos organizatoriai tapo savotiškais nevyriausybiniais įkalintų jūreivių atstovais, viešumoje kalbantys apie jų situaciją, o netrukus sulaukė kreipimosi bendradarbiauti ir dėl ukrainiečių politinių kalinių. Pastarųjų, anot D. Eidero, Rusijoje šiuo metu yra apie 150, likusiųjų – apie 300.

„Politinių kalinių mes irgi turime tikrai daug. Žmones paima kur nors Kryme, gatvėje, ir veža kažkur į nežinomybę, kaip Pavlo Hrybą – jį juk Baltarusijoje sulaikė. Už ką? Už tai, kad jis mūsų ministro sūnus, vaikinas juk dėl nieko nekaltas. Su Sencovu tas pats atvejis“, – sakė LRT Radijo pašnekovas.

„Yra garsių asmenybių, tokių kaip Sencovas, Hrybas, kaip dar keletas – tie žinomi, apie kuriuos garsiai šaukiama, bet juk yra daug žmonių, kurie pavyzdžiui, stovėjo su plakatu ir buvo „paimti“, – priduria D. Eideras.

LRT.lt primena, kad Ukrainos prezidentūra penktadienį perspėjo, kad kalinių paleidimo procesas dar nėra užbaigtas ir kad pranešimai apie jo užbaigimą neatitinka tikrovės.

„Tai ne pirmas atvejis, kai matome informacinį chaosą, sukeltą nepatvirtintos informacijos ir daugybe „šaltinių“, – rašoma prezidentūros pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt