Pasaulyje

2019.08.30 10:30

Britų teismus užgriuvo skundai dėl premjero sprendimo sustabdyti parlamento darbą

BNS 2019.08.30 10:30

Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono sprendimas sustabdyti parlamento darbą likus kelioms savaitėms iki numatyto išstojimo iš Europos Sąjungos ketvirtadienį buvo apskųstas teismams.     

Šis netikėtas Vyriausybės vadovo žingsnis išprovokavo proeuropinės stovyklos ir prieš „Brexit“ pasisakančių parlamentarų pasipiktinimo bangą.

B. Johnsonas trečiadienį paskelbė, kad ateinantį mėnesį parlamento darbe bus padaryta beveik penkių savaičių pertrauka. Anot premjero, jo naujai Vyriausybei reikia viską pradėti nuo pradžių, kad galėtų vykdyti „drąsią ir ambicingą“ vidaus darbotvarkę po „Brexit“.

Šis sprendimas supurtė JK politinę areną. B. Johnsono politiniai oponentai pareiškė, kad parlamento darbo sustabdymas yra „perversmas“ ir „Konstitucijos pažeidimas“.

Ministras pirmininkas laikosi pozicijos, kad kad Jungtinė Karalystė bet kokiu atveju – su vadinamąja skyrybų sutartimi ar be jos – turi spalio 31 dieną palikti ES. Jo sprendimas sustabdyti parlamento darbą suvaržo jo oponentų laisvę manevruoti.

Šis premjero žingsnis nedelsiant buvo apskųstas teismams Londone, Edinburge ir Belfaste. Skunduose reikalaujama sustabdyti procesą.

Teismas Edinburge savo sprendimą turėtų paskelbti penktadienį.

Šeštadienį planuojamos masinės protesto akcijos. Tuo tarpu politiškai desperatiškai ieško būdų pasipriešinti B. Johnsonui.

Didžiausios opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas kalba apie planus inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo B. Johnsono konservatorių Vyriausybe, kuriai daugumą parlamente garantuoja vos vieno balso persvara.

J. Corbynas sakė, kad antradienį, kai įstatymų leidėjai susirinks po vasaros atostogų, jis pamėgins pradėti parlamentinį procesą, kad būtų „įstatymais užkirstas kelias „Brexit“ be sutarties scenarijui“. Anot leiboristų lyderio, jis taip pat sieks sutrukdyti B. Johnsonui sustabdyti parlamento darbą „šiuo itin svarbiu laikotarpiu“.

„Manome, kad galime tai padaryti, kitaip nė nemėgintume“, – sakė jis.

Bylos teismuose

Verslininkė ir viena aktyviausiu „Brexit“ priešininkų stovyklos veikėjų Gina Miller pateikė teismui Londone skundą dėl parlamento darbo sustabdymo „poveikio ir tikslų“.
„Manome, kad šis reikalavimas neteisėtas“, – sakė G. Miller, 2017 metais pateikusi skundą teismui ir iškovojusi parlamentarams teisę balsuoti dėl oficialios pasitraukimo iš ES proceso pradžios.

Škotijos aukščiausios instancijos civilinių bylų teismas sulaukė 75 parlamentarų kreipimosi su prašymu paskelbti laikiną teismo draudimą, kad B. Johnsonas negalėtų sustabdyti parlamento darbo, kol byloje nepriimtas galutinis teismo sprendimas.

ES gynybos ir užsienio reikalų ministrų susitikime Helsinkyje JK gynybos sekretorius Benas Wallace'as prie neišjungto mikrofono pareiškė, kad parlamentas nesugebėjo susitarti, ko jis nori.

„Taigi, galiausiai bet kuris lyderis turi pabandyti. Kaip tai baigsis, nežinau“, – sakė jis

Škotų parlamentarė Joanna Cherry, apskundusi B. Johnsono sprendimą teismui Edinburge, sakė, kad šie komentarai „patvirtina mūsų poziciją – kad parlamento darbas stabdomas netinkamais tikslais, todėl tai yra neteisėta“.

Tuo tarpu aktyvistas Raymondas McCordas apskundė B. Johnsono žingsnį teismui Belfaste. Teismo posėdis paskirtas penktadienį.

„Jis akivaizdžiai bando apeiti parlamentą. Tvirtiname, kad dėl Šiaurės Airijos tai prieštarauja konstitucijai“, – naujienų agentūrai AFP sakė R. McCordo advokatė.

Interneto peticiją, reikalaujančią blokuoti šį sprendimą, jei „Brexit“ nebus atidėtas ar atšauktas, ketvirtadienį jau buvo pasirašę apie 1,5 mln. žmonių.

Tūkstančiai žmonių trečiadienį dalyvavo protesto akcijose Londone, Mančesteryje, Edinburge ir kituos šalies miestuose. Didžiausias protesto mitingas įvyko šalia parlamento Londone. Jo dalyviai mojuodami ES vėliavomis skandavo „Sustabdykite perversmą“. Šeštadienį suplanuoti protestai šalia parlamento ir kitose šalies vietose.

Leiboristų partijos kairysis sparnas paragino savo šalininkus „užimti tiltus ir blokuoti kelius“. Tuo tarpu antradienį per protesto akciją šalia parlamento kairieji reikalaus nedelsiant rengti visuotinius rinkimus.