Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.29 18:55

Apšilimas baigtas: kaip atrodė pirmosios 100 Zelenskio dienų?

LRT.lt 2019.08.29 18:55

Prezidentas Volodymyras Zelenskis tapo nauju veidu Ukrainos politikoje, bet rinkimų kampanijoje žadėtų naujovių kol kas nedaug. Tai – suprantama, turint omenyje, kad poste jis praleido tik pirmąsias šimtą dienų, naujasis parlamentas darbą pradėjo tik šiandien, o Vyriausybė dar nesuformuota. Tačiau nuo šiol iš prezidento ir jo bendražygių bus pagrįstai tikimasi daugiau.

Ukrainos naujienų portalas „Hromadske“ apžvelgia, kuo pasižymėjo V. Zelenskio šimtadienis.

Nepavykęs ėjimas prieš Klyčko

V. Zelenskio didžiausias laimėjimas iki šiol buvo jo partijos „Liaudies tarnas“ užtikrinta pergalė pirmalaikiuose parlamento rinkimuose, kuriuose rinkėjai patikėjo prezidento partijai 253 vietas.

Pirmą kartą Ukrainos istorijoje iš vienos partijos sudaryta politinė dauguma turės tokią įtaką, siekiančią ir teisėsaugos institucijas: vidaus reikalų ministrą, Ukrainos saugumo tarnybą ir generalinį prokurorą paskyrė parlamentaro nariai.

Tačiau nors V. Zelenskis kalba apie galios tirti ekonominius nusikaltimus atėmimą iš Ukrainos saugumo tarnybos, kol kas tai neįvyko. Ji neseniai inicijavo teisminį procesą prieš didžiausią metalurgijos gamyklą Ukrainoje – Kryvyj Riho „Arcelor Mittal“, apkaltindama ją gamtinės aplinkos naikinimu. Pastaroji sutiko investuoti 1,8 milijardo JAV dolerių į gamyklos modernizavimą, bet neteko 150 milijonų JAV dolerių teisiniame procese, dėl kurio įmonės sąskaitos yra laikinai įšaldytos.

Valstybės vadovas atleido 22 regioninių apskrities ministerijų vadovus, kai šias pareigas iš viso ėjo 24 valdžios pareigūnai. Tik pusė naujai paskirtų valstybės tarnautojų į šias pareigas buvo paskirti ne laikinai.

Prezidento kanceliarijos vadovas Andrejus Bohdanas norėjo Kijevo merui Vitalijui Klyčko nebeleisti eiti antros kadencijos Kijevo miesto administracijos vadovo pareigose, bet postą užimantis ministrų kabinetas nepritarė šiam norui. V. Klyčko išlaiko dvivaldystę, būdamas tiek meru, tiek administracijos direktoriumi. Jis pažymi, kad pareigų atskyrimas sostinėje prieštarauja dabartinei Ukrainos Konstitucijai.

Taikos galimybės – ne tik prezidento rankose

Nepaisant Tarptautinio jūrų teisės tribunolo nutarties, reikalaujančios nedelsiant paleisti 24 ukrainiečių jūreivius, jie vis dar tebėra įkalinti Rusijos kalėjimuose jau trečią mėnesį. Tačiau jau galima stebėti pažangą ginče dėl apsikeitimo kaliniais, rašo „Hromadske“, – praėjusią savaitę paskelbta, kad buvo susitarta dėl 33 kalinių iškeitimo į tokį patį skaičių Rusijos belaisvių. Penki Ukrainos karo kaliniai buvo perkelti į Maskvoje esantį, prastą reputaciją turintį Lefortovo kardomojo kalinimo kalėjimą, tačiau vis dar vyksta ikiteisminis procesas.

Prezidentūra taip pat planuoja sukurti valstybinį televizijos kanalą rusų kalba, kuris padėtų Ukrainos valdžiai perduoti jos žinutę okupuotoms teritorijoms ir pačiai Rusijai.

Vienas realios naudos atnešęs Minsko susitarimų pasiekimas buvo ginkluotų pajėgų paleidimas Luhansko srityje. Vis dėlto 2014 metais nugriautas tiltas tebėra nesuremontuotas, pagrindinė to priežastis – kariškių nesugebėjimas nugriauti įtvirtinimų, rašo.

Norėdamas išspręsti Donbaso problemą, V. Zelenskis prižadėjo tinkamiau pasinaudoti Normandijos formatu. Nors Paryžius ir Berlynas palaikė šią Kijevo poziciją, kol kas, anot „Hromadske“, neaišku, ką konkrečiai tai galėtų reikšti.

Praktinė diplomatija

Per du pirmus V. Zelenskio prezidentavimo mėnesius tarptautinėje bendruomenėje buvo matyti pastangų ištraukti Rusiją iš politinės izoliacijos. Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos atveju tai pasisekė. Tačiau Jungtinė Karalystė, Vokietija ir Kanada užkirto kelią grįžti Rusijai į Didįjį aštuonetą.

Taip pat neapsieita ir be įtampų su Ukrainos pagrindiniu partneriu nacionalinio saugumo srityje – Jungtinėmis Amerikos Valstijomis. Donaldo Trumpo bendražygis Rudy Giuliani paskatino V. Zelenskio padėjėją Andrejų Jermaką ištirti demokrato Joe Bideno esą galimą interesų konfliktą jam užimant Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidento pareigas, nes jo sūnus Hunteris dirbo privačioje Ukrainos energetikos įmonėje „Burisma“.

V. Zelenskio pirmosios 100 dienų vykdant prezidento pareigas buvo apšilimas prieš pirmąją parlamento sesiją, ir kliūčių, kuriomis gali būti pateisinamas nesugebėjimas ištesėti pažadų, dabar beveik nebus. Ekonominės reformos, pažabota korupcija ir taika – to labiausiai tikisi Ukrainos žmonės iš netrukus visagaliu būsiančio valstybės valdovo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi