Pasaulyje

2019.08.29 15:37

Ukrainos režisierius Sencovas iš Arkties kolonijos perkeltas į Maskvą

BNS 2019.08.29 15:37

Ukrainiečių režisierius Olehas Sencovas, atliekantis 20 metų laisvės atėmimo bausmę Rusijoje, buvo perkeltas į Maskvą prieš galimą apsikeitimą kaliniais, ketvirtadienį pranešė rusų naujienų agentūros ir Ukrainos parlamento nariai.

Režisierius O. Sencovas, žinomiausias ukrainiečių politinis kalinys, buvo nuteistas 2015 metais prieštaringai vertinamoje byloje už „teroro atakų“ planavimą Kryme, kurį 2014-aisiais aneksavo Maskva.

Nepaisant daugybę įžymybių, įskaitant Holivudo žvaigždes, įtraukusios tarptautinės kampanijos už filmų kūrėjo išlaisvinimą, jis buvo išsiųstas į vieną Rusijos Arkties koloniją.

Cituodamos šaltinius Rusijos naujienų agentūros TASS ir „Interfax“ pranešė, kad 43 metų O. Sencovas buvo perkeltas į sostinę. „Jis buvo atvežtas į Maskvą pagal apsikeitimo procesą“, – sakė vienas šaltinis naujienų agentūrai „Interfax“.

TASS cituojamas šaltinis patvirtino, kad O. Sencovas buvo perkeltas iš kalėjimo į Maskvą, tačiau daugiau informacijos nepateikė.

Ukrainos parlamentaras iš Krymo Achtemas Čijgozas vietos žiniasklaidai sakė, kad apsikeitimas gali įvykti penktadienį, tačiau kol kas viskas tėra „spėlionės“.

„Olehas Sencovas yra Lefortove“, – pareiškė jis, paminėdamas saugumo tarnybų kalėjimą Maskvoje.

O. Sencovo advokatas Dmitrijus Dinzė socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad neturi informacijos apie šį perkėlimą. Su Rusijos kalėjimų tarnyba (FSIN) žurnalistams kol kas nepavyko susisiekti.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, paprašytas pakomentuoti pranešimus apie apsikeitimą kaliniais, pasakė, kad „mezgami kontaktai“ dėl apsikeitimo kaliniais tarp Rusijos ir Ukrainos. „Galėsime jums pasakyti, kai būsime pasiruošę“, – pareiškė jis žurnalistams.

Apie Rusijos ir Ukrainos apsikeitimą kaliniais kalbama jau kurį laiką.

Ukrainos teismas trečiadienį nurodė paleisti už užstatą Rusijos valstybinei naujienų agentūrai dirbusį ukrainietį žurnalistą Kirilą Vyšinskį, areštuotą dėl įtariamos valstybės išdavystės. Praeitą mėnesį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasiūlė iškeisti jį į O. Sencovą.

Pernai režisierius kalėjime buvo paskelbęs bado streiką, tačiau nutraukė jį po 144 dienų siekdamas išvengti prievartinio maitinimo.

Netrukus po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos prasidėjęs karas Rytų Ukrainoje tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų nuo 2014 metų nusinešė apie 13 tūkst. žmonių gyvybių. Tarptautinė bendruomenė atsisako pripažinti Krymo aneksiją.

Apsikeitimas kaliniais galėtų būti pirmasis žingsnis įtampai tarp Kijevo ir Maskvos sumažinti.