Pasaulyje

2019.08.29 15:08

Griežtėjanti JAV imigracijos politika atvykėliams užkerta kelią ir dėl svetimų socialinių tinklų įrašų

LRT.lt 2019.08.29 15:08

Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai į Jungtines Valstijas atvykusiems keliautojams pasų kontrolės punkto pareigūnai uždraudžia patektį į šalį dėl atvykėlių įrenginiuose esančių žinučių, nuotraukų ar vaizdo įrašų net tada, kai juos į keliautojų telefonus atsiunčia kiti asmenys.

Su šiuo draudimu esą susidūrė „daugybė“ atvykėlių, rašo „TechCrunch“. Jiems į Jungtines Valstijas patekti buvo uždrausta po to, kai pasų kontrolės punkto pareigūnams vienaip ar kitaip užkliuvo keliautojų telefonuose atsidūrusios žinutės, nuotraukos ar vaizdo įrašai, kuriuos per socialinius tinklus ar pranešimų programėles jiems atsiuntė draugai, šeimos nariai ar tiesiog nepažįstami asmenys.

Naujausias toks atvejis buvo užfiksuotas tada, kai prieš pat naujų mokslo metų pradžią patekti į JAV buvo uždrausta Libane gyvenančiam palestiniečiui, netrukus tapsiančiam Harvardo studentu.

Kaip teigė pats jaunuolis, 17-metis Asmailas Ajjawi, Bostono Logono tarptautinio oro uosto imigracijos pareigūnai jo klausinėjo apie išpažįstamą religiją. Pranešama, kad jo telefoną ir kompiuterį apieškojusiems pareigūnams užkliuvo jo draugų veikla socialiniuose tinkluose. A. Ajjawio viza buvo atšaukta, o jis nedelsiant deportuotas atgal į savo šalį.

Įprastai JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnyba per dieną patikrina 1,13 mln. keleivių, į šalį atvykusių oro, vandens ar sausumos transportu. Iš jų leidimo patekti į Jungtines Valstijas negauna daugiau nei 760 asmenų. Kartais to priežastis būna aiški – pavyzdžiui, keliautojas praeityje buvo teistas arba nėra tinkamai užpildęs reikiamų dokumentų. Tačiau pernelyg dažnai konkrečios priežastys, kodėl asmeniui draudžiama patekti į šalį, yra nenurodomos, todėl nėra pagrindo, kuriuo pasų kontrolės pareigūnų sprendimus būtų galima apskųsti, rašo „TechCrunch“.

Be to, JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnyba teigia turinti, kaip sako kritikai, „konstitucijai prieštaraujančių“ galių, ir pasienio punktuose be jokių orderių gali apieškoti tiek atvykėlių, tiek pačių JAV gyventojų mobiliuosius telefonus. Praėjusiais metais tarnyba tikrino 30 tūkst. keliautojų, kuriems nepateikė jokių pagristų įtarimų, mobiliuosius įrenginius. Šis skaičius nuo 2015 m. padidėjo net keturis kartus.

Birželį JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija pradėjo reikalauti, kad dėl vizos patekti į Jungtines Valstijas besikreipiantys asmenys pateiktų savo socialinių tinklų profilius. Manoma, kad naujoji taisyklė buvo pritaikyta 15 mln. žmonių, tad panašu, jog A. Ajjawio įvykis nėra vienintelis.

Kovos su arabų kilmės amerikiečių diskriminacija komiteto vadovas Abedas Ayoubas „TechCrunch“ teigė, kad asmenų įrenginių patikra ir po jos sekantys draudimai patekti į JAV per pastaruosius metus tapo „naująja norma“.

„Girdime, kad taip nutinka šiuo metu į JAV atvykstantiems arabams ir musulmonams studentams“, – pasakojo jis. Nors elektroninių prietaisų patikra gresia visiems keliautojams, anot A. Ayoubo, JAV valdžia Arabų ir musulmonų bendruomenę savaime laiko rizikos grupe.

Jis teigė susidūręs su asmenimis, kurie prie JAV sienos turėjo apsisukti ir grįžti namo vien dėl jų įrenginiuose, „WhatsApp“ platformoje pareigūnų rastų žinučių turinio.