Pasaulyje

2019.08.29 13:17

Walęsa prieš Trumpo vizitą Lenkijoje: JAV nebėra pagrindinė pasaulio jėga

ELTA2019.08.29 13:17

Lenkijos laisvės figūra Lechas Wałęsa ketvirtadienį teigė, kad JAV „nebėra pagrindinė pasaulio jėga“ – nei politine, nei vertybine prasme. Apie tai buvęs Lenkijos prezidentas kalbėjo prieš prezidento D. Trumpo vizitą.

Į Lenkiją D. Trumpas atvyks sekmadienį, ten dalyvaus sukakties minėjimo ceremonijoje – 80 metų nuo tada, kai prasidėjo Antrasis pasaulinis karas.

„Prezidente, raginu jus atsiimti ir vėl iš naujo įtvirtinti JAV, kaip pasaulio lyderės, vaidmenį“, – į D. Trumpą L. Wałęsa kreipėsi viename interviu, kurį ketvirtadienį išspausdino Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“.

„Pasauliui reikia JAV vadovavimo. Ne tik ekonominio ar karinio, bet ir politinio bei vertybinio“, – teigė Nobelio premijos laureatas L. Wałęsa.

L. Wałęsa buvo „Solidarumo“ – nepriklausomų profesinių sąjungų judėjimo, kuris 1989 metais į Lenkiją taikiai atnešė komunizmo pabaigą, – vadovas ir 1990 metais tapo pirmuoju po karo demokratiškai išrinktu šalies prezidentu.

„Turiu žinutę prezidentui D. Trumpui: JAV metų metus buvo puiki ir kelią visam pasauliui rodžiusi imperija. Šiandien JAV nebėra įtakingiausia pasaulio valstybė“, – „Rzeczpospolita“ dienraščiui sakė L. Wałęsa.

Su kontroversiška Lenkijos dešiniojo sparno vyriausybe nesutariantis L. Wałęsa sekmadienio ceremonijoje Varšuvoje žada nedalyvauti. Į karo pradžios minėjimo renginius turėtų atvykti ir keletas kitų svarbių vadovų, nors Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel nežada atvykti, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nebuvo pakviestas.

Pasak Lenkijos prezidentūros atstovų, renginyje turėtų dalyvauti maždaug 40 užsienio delegacijų, pusei jų vadovaus aukščiausieji valstybių diplomatai.