Pasaulyje

2019.08.29 13:17

Walęsa prieš Trumpo vizitą Lenkijoje: JAV nebėra pagrindinė pasaulio jėga

ELTA2019.08.29 13:17

Lenkijos laisvės figūra Lechas Wałęsa ketvirtadienį teigė, kad JAV „nebėra pagrindinė pasaulio jėga“ – nei politine, nei vertybine prasme. Apie tai buvęs Lenkijos prezidentas kalbėjo prieš prezidento D. Trumpo vizitą.

Į Lenkiją D. Trumpas atvyks sekmadienį, ten dalyvaus sukakties minėjimo ceremonijoje – 80 metų nuo tada, kai prasidėjo Antrasis pasaulinis karas.

„Prezidente, raginu jus atsiimti ir vėl iš naujo įtvirtinti JAV, kaip pasaulio lyderės, vaidmenį“, – į D. Trumpą L. Wałęsa kreipėsi viename interviu, kurį ketvirtadienį išspausdino Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“.

„Pasauliui reikia JAV vadovavimo. Ne tik ekonominio ar karinio, bet ir politinio bei vertybinio“, – teigė Nobelio premijos laureatas L. Wałęsa.

L. Wałęsa buvo „Solidarumo“ – nepriklausomų profesinių sąjungų judėjimo, kuris 1989 metais į Lenkiją taikiai atnešė komunizmo pabaigą, – vadovas ir 1990 metais tapo pirmuoju po karo demokratiškai išrinktu šalies prezidentu.

„Turiu žinutę prezidentui D. Trumpui: JAV metų metus buvo puiki ir kelią visam pasauliui rodžiusi imperija. Šiandien JAV nebėra įtakingiausia pasaulio valstybė“, – „Rzeczpospolita“ dienraščiui sakė L. Wałęsa.

Su kontroversiška Lenkijos dešiniojo sparno vyriausybe nesutariantis L. Wałęsa sekmadienio ceremonijoje Varšuvoje žada nedalyvauti. Į karo pradžios minėjimo renginius turėtų atvykti ir keletas kitų svarbių vadovų, nors Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel nežada atvykti, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nebuvo pakviestas.

Pasak Lenkijos prezidentūros atstovų, renginyje turėtų dalyvauti maždaug 40 užsienio delegacijų, pusei jų vadovaus aukščiausieji valstybių diplomatai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.