Pasaulyje

2019.08.27 13:39

EŽTT pripažino Rusiją pažeidus kalėjime mirusio Magnickio teises, turės mokėti kompensaciją šeimai

BNS2019.08.27 13:39

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį pripažino Rusiją kalta dėl „daugelio pažeidimų“, įvykdytų prieš kovotoją su korupcija Sergejų Magnickį, kuris 2009 metais mirė kalėjime laukdamas teismo.

EŽTT nustatė, kad su suimtu S. Magnickiu buvo netinkamai elgiamasi ir kad jam nebuvo teikiama reikalinga medicinos pagalba, kai jis buvo areštuotas dėl įtariamo mokesčių slėpimo.

Ši byla atkreipė tarptautinės bendruomenės dėmesį į Rusijos tarnybų veiksmus prieš opią informaciją viešinančius pranešėjus ir politinius oponentus. Jungtinės Valstijos ir keletas kitų šalių priėmė vadinamuosius „Magnickio įstatymus“, numatančius sankcijas Rusijai už žmogaus teisių pažeidimus.

Apskaitininkas S. Magnickis paviešino informacijos apie Rusijos valstybės pareigūnų numanomą 230 mln. JAV dolerių vertės sukčiavimo schemą ir 2008 metų lapkritį buvo suimtas.

Jis buvo apkaltintas dėl dviejų mokesčių slėpimo atvejų kartu su Williamu Browderiu – britų finansininku, vadovavusiu rizikos draudimo fondui „Hermitage Capital“.

Nors S. Magnickis dėl savo sveikatos būklės ne kartą prašė suteikti jam medicinos pagalbą, jis buvo ištisus mėnesius laikomas sausakimšose areštinėse, nepritaikytose teikti tinkamą gydymą, nustatė EŽTT.

Septyni šią bylą nagrinėję EŽTT teisėjai, įskaitant vieną rusą, vienbalsiai nutarė, kad tarnybos „neteikė p. Magnickiui svarbios medicinos pagalbos ir nevykdė savo pareigos apsaugoti jo gyvybę“.

Teisėjai taip pat nurodė, kad S. Magnickis patyrė netinkamą prižiūrėtojų elgesį ir buvo nepagrįstai ilgai laikomas ikiteisminio kalinimo sąlygomis.

EŽTT taip pat pasmerkė „iš pagrindų nesąžiningą“ bylos nagrinėjimą po S. Magnickio mirties, per kurį apskaitininkas buvo pripažintas kaltu.

Teismas nurodė Rusijai sumokėti 34 tūkst. eurų kompensaciją S. Magnickio žmonai ir motinai.

Gegužę JAV Valstybės departamentas įvedė sankcijas dviem Rusijos tyrėjams, esą nuslėpusiems faktus apie S. Magnickio kalinimą ir mirtį.

JAV Magnickio įstatymas leidžia tarnyboms užblokuoti asmenų, įtrauktų į sankcijų sąrašus, turtą Amerikoje ir neleisti jiems atvykti į Jungtines Valstijas.

Buvęs S. Magnickio darbdavys W. Browderis vadovavo kampanijai, kad kitos šalys priimtų panašių įstatymų. Šias pastangas jau vainikavo sėkmė Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje ir Baltijos šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.