Pasaulyje

2019.08.26 17:56

Raginimą pavėlinti amžiaus ribą alkoholio vartojimui ir įsigijimui Latvijoje pasirašė 10 tūkst. žmonių

BNS 2019.08.26 17:56

Internetinė peticija, raginanti, kad Latvijoje alkoholinių gėrimų teisėtai galėtų įsigyti ir juos vartoti tik 21 metų sulaukę arba vyresni asmenys, sulaukė daugiau kaip 10 tūkst. parašų.

Šio sumanymo iniciatorius Raivis Ievinis peticiją per pilietinių iniciatyvų portalą Manabalss.lv paskelbė dar 2012 metais. Pagal dabar galiojančią tvarką Latvijoje alkoholio įsigyti ir jį vartoti gali ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.

R. Ievinio siūlymu dabartiniai su alkoholio prekyba ir vartojimu susiję apribojimai turėtų būti taikomi asmenims iki 21 metų amžiaus. Latvijos įstatymai taip pat numato atsakomybę asmenims, parduodantiems alkoholio nepilnamečiams arba juos vaišinantiems tokiais gėrimais.

Peticijos iniciatorius taip pat nori, kad pagal naują tvarką atsakomybė būtų numatyta ir alkoholį vartojantiems jaunuoliams, kuriems dar nėra sukakę 21-eri.

Peticijoje remiamasi moksliniais tyrimais, esą rodančiais, kad žmogaus smegenys tebesiformuoja iki 23 ar net 25 metų.

„Esant tokio amžiaus, alkoholis smegenims daro didesnę žalą negu suaugusiųjų smegenims. Kadangi smegenys dar nėra subrendusios, egzistuoja didesnė tikimybė, kad jaunuoliams išsivystys priklausomybė nuo alkoholio“, – argumentuoja R. Ievinis.

„Mūsų šaliai reikalingi stiprūs ir sveiki jaunuoliai, galintys mokėti mokesčius valstybės biudžetui, o ne tuštinti biudžetą dėl alkoholizmo padarinių. Šios įstatymų pataisos būtų žingsnis sveikesnės, labiau klestinčios ir laimingesnės visuomenės link“, – pažymėjo jis.

Kadangi peticiją pasirašė daugiau kaip 10 tūkst. parašų, ji gali būti perduota svarstyti Saeimai.

Lietuvoje nuo 2018 metų alkoholinių gėrimų leidžiama įsigyti, turėti ir vartoti 20 metų ir vyresniems asmenims. Iki tol tai buvo galima daryti ne jaunesniems kaip 18 metų asmenims.