Pasaulyje

2019.08.26 16:32

Trumpas neigia siūlęs ardyti uraganus branduoliniais sprogimais

BNS, LRT.lt 2019.08.26 16:32

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paneigė naujienų portalo „Axios“ pranešimą, esą jis siūlė ardyti prie JAV artėjančius uraganus branduoliniais sprogimais, ir pareiškė, kad tokie teiginiai yra absurdiški.

Sekmadienį „Axios“, remdamasis anoniminiu šaltiniu, paskelbė, kad per uraganų temai skirtą pasitarimą D. Trumpas paklausė, ar įmanoma sustabdyti prie Afrikos krantų besiformuojančius atogrąžų ciklonus, numetus į audros centrą atominę bombą.

Anot šaltinio, pasitarimo dalyviai išėjo iš jo galvodami: „Ką mums toliau daryti?“

„Axios“ nenurodė, kada vyko šis pokalbis. Tačiau D. Trumpas, neretai užsipuolantis žiniasklaidą, pasmerkė šį pranešimą ir pavadino jį melagienomis.

„Axios“ pranešimas, kad prezidentas Trumpas norėjo sprogdinti didelius uraganus branduoliniais ginklais prieš jiems pasiekiant krantus yra absurdiškas. Niekada to nesakiau. Tiesiog daugiau MELAGIENŲ!“ – per „Twitter“ parašė prezidentas.

Baltieji rūmai anksčiau atsisakė komentuoti šį pranešimą, bet „Axios“ citavo vieną aukšto rango administracijos pareigūną, esa sakiusį, kad D. Trumpo „tikslas nėra blogas“.

„Axios“ nurodė, kad prezidentas prezidentas tokią idėją jau anksčiau buvo iškėlęs per vieną pokalbį 2017-aisiais. Tąsyk D. Trumpas vieno aukšto rango pareigūno neva klausė, ar administracijai nereikėtų bombarduoti uraganų, kad šie nepasiektų sausumos.

Prezidentas tame pokalbyje konkrečiai nekalbėjo apie atominių bombų panaudojimą.

Prezidento pasiūlymas nėra naujas. Pirmą kartą jį pateikė vyriausybės mokslininkai praėjusio amžiaus 6-ame dešimtmetyje, kai prezidento poste dirbo Dwightas Eisenhoweris.

Ši idėja vis prisimenama, nors mokslininkai sutaria, kad toks planas būtų neveiksmingas. Nacionalinė vandenyno ir atmosferos administracija (NOAA) netgi parengė tam skirtą puslapį.

„Per kiekvieną uraganų sezoną neišvengiamai pasigirsta kalbų, kad derėtų tiesiog panaudoti branduolinius ginklus audroms sunaikinti“, – rašo NOAA.

Anot NOAA, bomba nesunaikins audros, o vėjai greitai nuneš radioaktyvius teršalus į sausumą. „Nereikia nė sakyti, jog tai prastas sumanymas“, – pažymi NOAA.

Jungtines Valstijas reguliariai talžo uraganai. 2017-ųjų rugpjūtį Teksase praūžęs uraganas „Harvey“ buvo stipriausias JAV sausumą pasiekęs uraganas per 12 metų.