Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.31 14:58

Kinija imasi „civilizuoti“ sostinės gyventojus: užkliuvo ir Pekino bikinis, ir ekscentriškas elgesys restorane

Andrius Balčiūnas, LRT.lt 2019.08.31 14:58

Pekino valdžia internete paskelbė apklausą, kurioje žmonės gali balsuoti, koks elgesys yra nepriimtinas, o koks pageidautinas ir kaip už tai turi būti atlyginta. Čia aptariamas ir vadinamasis Pekino bikinis, šokiai miesto aikštėse, kraujo donorystė ir savanoriavimas. Kinijoje gyvenanti Tautvilė Daugėlaitė portalui LRT.lt sako, jog tai nėra pirmas toks valdžios bandymas, bet šįkart jis gali būti sėkmingesnis.

Tarptautinėje spaudoje pašiepiamas Pekino bikinis, kai vyrai susikeldami marškinėlius vėsina savo pilvą, tampa pašaipų šaltiniu. Kinijos sostinės valdžia nutarė imti „civilizuoti“ gyventojus ir pasiūlė internetinėje apklausoje išsirinkti, kokį elgesį reikėtų drausti.

Apklausos pradžioje nurodoma, kad ši iniciatyva turėtų užtikrinti įvairių valdžios organų nutarimų įgyvendinimą, skatinti pagrindines „socializmo vertybes“ ir gerinti gyvenimo kokybę mieste.

Tarp 16 variantų yra tik Kinijai būdingų papročių laidotuvių ir mirusiųjų pagerbimo metu deginti netikrus pinigus, „ekscentriškai elgtis restorane“ – užsisakyti per daug maisto ir jo nesuvalgyti, šokti viešose aikštėse sukeliant triukšmą.

Kiti variantai gana paprasti, tačiau parodo, kad šios problemos yra opios Pekine: šunų išmatų nesurinkimas, rūkymas draudžiamose vietose, eismo taisyklių nesilaikymas, viešų pastatų ir reklamų niokojimas, augmenijos mindymas, grūdimasis į viešąjį transportą, praėjimų ir laiptinių užgriozdinimas asmeniniais daiktais, vulgarybių skleidimas internete.

„Iš tikrųjų, tai gairių kūrimas. Standarto, kurio tikimasi iš šiuolaikinio pekiniečio“, – teigia T. Daugėlaitė.

Pekinas nėra pirmasis Kinijos miestas ėmęsis auklėti gyventojus, bet visos ligšiolinės pastangos nebuvo sėkmingos.

„Kol kas nėra aišku kaip bus apipavidalintos šios taisyklės, ar jos taps įstatymu. Net ir tai nereikštų, kad jų bus laikomasi. Kai Pekine buvo uždrausta rūkyti patalpose, prireikė kokių 4 bangų ir šiandien vis tiek tebėra daug rūkoma“, – teigia T. Daugėlaitė.

Kovoja patys

Pašnekovė pasakoja, jog daugelis paminėtų netinkamo elgesio normų jau yra smerkiami pačių kinų.

„Šie punktai nėra kažkaip tik sugalvoti valdžios ir nuleisti „iš viršaus“. Kinijos internete, soc. tinkluose yra labai paplitęs gėdinimo fenomenas, kai žmonės filmuoja, fotografuoja tuos, kurie neteisingai elgiasi“, – teigia T. Daugėlaitė.

Jauni kinai esą supranta, jog tokie galbūt anksčiau gyvavę, ar iš provincijų kilę papročiai nėra tinkami išsilavinusiam, moderniam 21 a. miestiečiui.

O pats taisyklių reglamentavimas ir įforminimas iš tiesų galėtų būti naudingas, nes padėtų aiškiau orientuotis, koks elgesys yra tinkamas.

„Tie poelgiai beveik niekad nekyla dėl blogų ketinimų, nes žmonės paprasčiausiai nežino. Ir kinų turistai pakliūva į tarptautinius skandalus ne dėl to, kad turi blogų kėslų, bet žmonės nežino ir neturi gido, kurį galėtų atsiversti“, – sako T. Daugėlaitė.

Internetinėje apklausoje taip pat siūloma nurodyti, už kokį elgesį ir kokiomis priemonėmis kinai turėtų būti skatinami.

Čia siūloma atlyginti už drąsų kovojimą su netinkamu elgesiu, savanorišką veiklą, dalyvavimą labdaros akcijose, kraujo donorystę, pagalbos skurstantiems ir seniems žmonėms teikimą, rūpinimąsi viešų vietų higiena ir švara, prisidėjimą prie saugumo užtikrinimo ir kita.

Gali paveikti socialinį kreditą

Anot T. Daugėlaitės, Kinijos visuomenė palankiai sutinka tokią „civilizavimo iniciatyvą“: „Šiam projektui yra daugiau vilčių teikiama, nes kinai yra pratę prie tokių įstatymų, draudimų, pakeitimų. Kas savaitę gali išeiti po naują pakeitimą.“

Šįkart klausimyne žmonės gali pasirinkti ir kokiomis priemonėmis galėtų būti atlyginamas blogas bei geras elgesys. Žmonės, kovojantys su netinkamu elgesiu galėtų gauti piniginį atlygį, geresnes socialines paslaugas ir leidimą apsigyventi sostinėje, arba priedą prie įvedamo socialinio kredito. Atitinkamai, už blogą elgesį galėtų būti skirta bauda, perspėjimas, viešumas, socialinio kredito sumažinimas.

Būtent pastarasis veiksnys, pasak T. Daugėlaitės, gali lemti iniciatyvos sėkmę: „Jokio priešiškumo tikrai nėra. Galbūt šįkart pavyks tikrai geriau, nes tai ateina kartu su pradinėmis stadijomis, bandymais ir pasiruošimais įvesti visos valstybės mastu socialinio kredito sistemą.“

Užtikrinti, kad būtų laikomasi nustatytų normų turėtų ne tik naujausios technologijos, bet ir gausūs savanorių būriai Pekine.

„Kinijoje miestuose yra itin daug savanorių, net pensinio amžiaus, kurių užduotis stebėti, kas vyksta gatvėse. Taip pat yra ir pareigūnai, ir daug kamerų yra, kadangi naudojama veido atpažinimo sistema. Jei bus greitu metu įvesta veido atpažinimo problema, tai bus dar vienas įrankis, nereikės apsižiūrėti, ar yra savanoris, kuris pamatys, kad numetu šiukšlę, nes žinosi, kad kažkur šalia yra kamera“, – pasakoja T. Daugėlaitė.

Ji pažymi, jog šia apklausa siekiama į visuomenės „civilizavimą“ įtraukti visus žmones, jog jie ne vien pasyviai stebėtų netinkamą elgesį, bet ir aktyviai mokytų kitus: „Bandoma įgalinti ir kitą pusę, kad žmonės jaustų, jog yra atsakingi už kitus. Kad nebūtų tik pasyvus filmavimas, fotografavimas, bet kad ir nueitų kažką sudrausmintų, sakytų, kalbėtųsi.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi