Pasaulyje

2019.08.25 08:42

Šiaurės Korėjos žiniasklaida: Kim Jong Unas stebėjo kelių raketų leidimo sistemos bandymą

atnaujinta 09.17
BNS2019.08.25 08:42

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas stebėjo „itin didelės kelių raketų leidimo sistemos“ bandymą, sekmadienį pranešė valstybinė Pchenjano žiniasklaida.

Šeštadienį Pchenjanas paleido dvi mažo nuotolio balistines raketas, nurodė Pietų Korėjos kariuomenė.

Pastarosiomis savaitėmis Pchenjanas įvykdė ištisą virtinę mažo nuotolio raketų bandymų, protestuodamas prieš JAV ir Pietų Korėjos bendras karines pratybas, kurias Šiaurės Korėja laiko įsiveržimo repeticija. Vėliausios pratybos baigėsi antradienį.

Kim Jong Unas sakė, kad „naujai sukurta“ sistema yra „puikus ginklas“, ir teigė „itin vertinantis“ mokslininkus, kurie jį sukūrė ir pastatė, pranešė oficialioji naujienų agentūra KCNA.

Pasak Šiaurės Korėjos lyderio, jo šaliai reikia aktyviau kurti ginklus, „kad būtų ryžtingai užkirstas kelias vis augančioms karinėms grėsmėms ir priešiškų jėgų spaudimo puolimui“, pažymėjo KCNA.

Oficialusis laikraštis „Rodong Sinmun“ paskelbė nuotraukų, kuriose matomas plačiai besišypsantis Kim Jong Unas, stovintis priešais aštuonratę raketų leidimo sistemą, ir leidžiamos raketos.

„Bandomasis paleidimas įrodė, kad visos taktinės ir technologinės sistemos specifikacijos teisingai pasiekė nustatytus rodiklius“, – sakoma straipsnyje.

Masačusetso technologijų profesorius Vipinas Narangas socialiniame tinkle „Twitter“ sakė, kad šeštadienį buvo išbandyta „ketvirta nauja raketų sistema, kurią Šiaurės Korėja pristatė“ po to, kai Hanojuje žlugo Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimas.

„Tai yra Kim Jong Uno maksimalaus spaudimo kampanija“, – pridūrė jis.

Įstrigusios derybos

Derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo yra įstrigusios nuo vasario, kai žlugo antrasis JAV prezidento ir Kim Jong Uno susitikimas Vietname.

Pinigų stokojanti Šiaurės Korėja Hanojuje reikalavo nedelsiant sušvelninti sankcijas, įvestas šaliai dėl jos branduolinės ir balistinių raketų programų. Tačiau derybos nutrūko lyderiams nesutarus, ko Pchenjanas galėtų atsisakyti mainais.

Tačiau birželio 30-ąją abu lyderiai surengė iš anksto neplanuotą susitikimą Korėjos pusiasalį dalijančioje Demilitarizuotoje zonoje ir sutiko atnaujinti darbinio lygio derybas dėl Pchenjano branduolinės programos, tačiau jos iki šiol nepradėtos.

Po šeštadienio bandymo Kim Jong Unas pareiškė, kad rugpjūčio 24-oji buvo „nepamirštama gera diena“ ir prisiminė trejais metais anksčiau surengtus „strateginės povandeninės balistinės raketos“ bandymus, nurodė KCNA.

Pasak Seule įsikūrusio Tolimųjų Rytų studijų instituto mokslininko Kim Dong-yubo, šis komentaras yra „svarbus“ ir skirtas D. Trumpui.

„Jis tvirtina, kad nors Pchenjanas negali jų paleisti dėl dialogo tarp JAV ir Šiaurės Korėjos, jis juos (ginklus) turi“, – sakė Kim Dong-yubas.

Vis dėlto D. Trumpas nesureikšmino Šiaurės Korėjos raketų paleidimų ir tvirtino, kad jo asmeniniai santykiai su Kim Jong Unu tebėra tobuli.

Anksčiau šį mėnesį D. Trumpas paskelbė gavęs iš Kim Jong Uno laišką, kuriame Šiaurės Korėjos lyderis vylėsi, jog branduolinės derybos tęsis pasibaigus bendroms Vašingtono ir Seulo karinėms pratyboms. Šie manevrai baigėsi rugpjūčio 20-ąją.

Pietų Korėjoje yra dislokuota apie 30 tūkst. amerikiečių karių.

Anksčiau šią savaitę JAV specialusis pasiuntinys Šiaurės Korėjai Stephenas Biegunas sakė, kad Vašingtonas yra pasirengęs atnaujinti diplomatinius kontaktus su Šiaurės Korėja branduoliniu klausimu.

Pasak jo, Vašingtonas yra „pasirengęs įsitraukti, kai tik sulauksime mūsų kolegų Šiaurės Korėjoje atsakymo“.

Tačiau penktadienį Pchenjanas pareiškė, kad Šiaurės Korėja sieks išlikti „didžiausia grėsme Amerikai“, jei Jungtinės Valstijos toliau baugins sankcijomis, ir sakė, kad Seulo ir Vašingtono karinės pratybos „komplikuoja“ branduolinių derybų perspektyvas.

Be to, Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho penktadienį pavadino JAV valstybės sekretorių Mike`ą Pompeo „Amerikos diplomatijos nuodingu augalu“ ir sakė, kad jis žlugdo pastangas atnaujinti branduolines derybas.

„Esame pasirengę tiek dialogui, tiek atsitraukimui“, – pareiškė Ri Yong Ho.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt