Pasaulyje

2019.08.24 11:58

Brazilijos prezidentas pavedė kariuomenei kovoti su miškų gaisrais Amazonijoje

BNS2019.08.24 11:58

Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro (Žairas Bolsonaru) penktadienį leido dislokuoti Brazilijos ginkluotąsias pajėgas gesinant degančius Amazonijos atogrąžų miškus, tarptautinės bendruomenės pasipiktinimui dėl šių gaisrų peraugus į protestus ir iškilus pavojui vienam svarbiam prekybos susitarimui.

Tirštų dūmų kamuoliai pakilo į padangę virš tankaus miško šiaurės vakarinėje Rondonijos valstijoje, kur ryškios oranžinės gaisrų liepsnos buvo matyti kelių kilometrų atstumu, pranešė vienas AFP fotografas.

„Tai nėra normalu – taip nutiko dėl gaisrų skleidžiamų dūmų“, – pareiškė vieno viešbučio darbuotojas valstijos sostinėje Porto Veljuje, kuris buvo uždengtas dūmų sluoksnio, netoli miesto siautėjant ugnies stichijai.

Didžiausiuose pasaulyje atogrąžų miškuose siautėjantys gaisrai išprovokavo protestų įvairiose šalyse, įžiebė žodžių karą tarp J. Bolsonaro ir Prancūzijos lyderio Emmanuelio Macrono, vadinančio stichinę nelaimę „tarptautine krize“ ir žadančio užblokuoti svarbų Pietų Amerikos šalių ir Europos Sąjungos prekybos sutarties ratifikavimą.

Remiantis naujausiais oficialiais duomenimis, šiemet Brazilijoje užfiksuota 76 720 miškų gaisrų – tai yra didžiausias jų skaičius nuo 2013 metų. Daugiau nei pusė šių gaisrų užregistruota Amazonijoje.

Anot aplinkosaugininkų, gaisrai siautėja Amazonijoje sparčiai naikinant miškus per kelis mėnesius trunkantį sausąjį sezoną, kai iškertami medžiai, kad vietoje miško atsirastų dirbami laukai arba ganyklos.

Pasak Nacionalinio kosmoso tyrimų instituto (INPE), nuo trečiadienį iki ketvirtadienio kilo apie 700 naujų gaisrų, didinantys oro užterštumą tokiuose miestuose kaip San Paulas, kur pirmadienį dėl tirštas smogas užtemdė saulę.

Penktadienį vėlai vakare pasitaręs su savo kabineto nariais J. Bolsonaro pasirašė įsaką, leidžiantį dislokuoti ginkluotąsias pajėgas kovojant su gaisrais ir nusikalstamumu regione.

Tokį sprendimą J. Bolsonaru priėmė visame pasaulyje įsiplieskus demonstracijoms dėl gaisrų Amazonijoje – neretai „planetos plaučiais“ vadinamame regione, kaip manoma, atlieka itin svarbų vaidmenį formuojantis pasaulio klimatui.

Rio de Žaneire ir San Paule žygiavo keli tūkstančiai protestuotojų, Brazilijos vyriausybę vis labiau spaudžiant Europos šalims. Tuo metu JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas pasiūlė savo šalių pagalbą gesinant gaisrus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt