Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.23 12:11

Uždaryta 210 „YouTube“ kanalų, kuriais diskredituoti protestai Honkonge

BNS 2019.08.23 12:11

Interneto milžinė „Google“ ketvirtadienį paskelbė uždariusi daugiau kaip 200 „YouTube“ kanalų, per kuriuos buvo vykdoma koordinuota įtakos kampanija, nukreipta prieš demokratinius protestus Honkonge.

Šis pranešimas pasirodė kelios dienos po to, kai socialiniai tinklai „Twitter“ ir „Facebook“ paskelbė, kad uždarė tūkstančius paskyrų, kurias Kinija naudojo norėdama diskredituoti Honkongo protestų judėjimą ir pasėti mieste politinę nesantaiką.

„Google“ uždarė 210 „YouTube“ kanalų, per kuriuos koordinuotai buvo skelbiami vaizdo įrašai, susiję su protestais Honkonge, nurodė Shane'as Huntley iš bendrovės saugumo grėsmių analizės grupės. „Šis atradimas dera su naujausiomis su Kinija susijusiomis pastabomis ir veiksmais, apie kuriuos paskelbė „Facebook“ ir „Twitter“, – teigė Sh. Huntley.

„Facebook“ ir „Twitter“ šios savaitės pradžioje nurodė, kad uždarė beveik 1 000 aktyvių paskyrų, susijusių su koordinuota įtakos kampanija.

„Twitter“ pranešė, kad dar daugiau kaip 200 tūkst. paskyrų, turėjusių dalyvauti toje kampanijoje, buvo uždarytos dar prieš joms pradedant veiklą socialiniame tinkle ir nespėjus padaryti jokios žalos.

„Šiomis paskyromis tyčia ir konkrečiai mėginta sėti politinę nesantaiką Honkonge, be kita ko, kenkiant vykstančio protestų judėjimo legitimumui ir politinėms pozicijoms“, – apie uždarytas aktyvias paskyras kalbėjo „Twitter“ atstovai.

„Facebook“ teigimu, kai kuriuose pranešimuose, paskelbtuose iš dabar jau uždarytų paskyrų, Honkongo protestuotojai buvo lyginami su džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojais, demonstrantai buvo vadinami „tarakonais“ ir buvo kalbama apie tariamus jų planus žudyti žmones.

Kinija „išsiplėšė puslapį iš Rusijos vadovėlio“, pasinaudodama socialiniais tinklais už savo šalies ribų vykdyti prieš protestus nukreiptą dezinformacijos kampaniją, sako strateginių studijų centro „Soufan Center“ analitikai.

„Pekinas pradėjo negailestingą dezinformacijos kampaniją tviteryje ir feisbuke, varomą nežinomo skaičiaus botų, trolių ir vadinamųjų „kojininių lėlių“ (angl. sock puppets)", – sakoma centro tinklalapyje paskelbtame pranešime, kuriame minimos netikros paskyros internete.

„Kinijos elgesys veikiausiai agresyvės tiek fizinėje, tiek virtualioje erdvėje, o intensyvėjančią kibernetinę veiklą, tokią kaip dezinformacija, iškraipymas ir klaidinimas, lydės veiksmai vietoje“, – priduriama jame.

Beprecedentė politinė krizė

Nors piliečiai socialiniais tinklais naudojasi ginti savo teises, siekti teisingumo ar laisvių savo šalyse, engėjiški režimai juos naudoja prieš žmones, tvirtina „Soufan Center“.

„Autokratinės vyriausybės dabar naudoja tas pačias platformas menkinti demonstrantams, skaldyti protestų judėjimams ir klaidinti palankiai nusiteikusiems stebėtojams“, – pabrėžė centras.

Honkongą jau daugiau nei du mėnesius krečia demokratijos aktyvistų protestai, per kuriuos kartais prasiveržia smurtas.

Pirmuosius protestus išprovokavo visuomenės nepritarimas planuotam ekstradicijos į žemyninę Kiniją įstatymui, o neilgai trukus mitingai peraugo į judėjimą dėl didesnės apimties demokratinių reformų ir laisvių apsaugos.

Ši krizė yra didžiausias iššūkis Pekino valdžiai Honkonge nuo 1997 metų, kai Didžioji Britanija grąžino Kinijai savo buvusią koloniją.

Viešai Pekinas deklaruoja, kad krizę spręsti turi miesto vadovai ir policija, tačiau užkulisiuose internete Kinijos vyriausybė siekia paveikti viešąją nuomonę apie Honkongą, sako „Twitter“ ir „Facebook“ atstovai.

„Atskleidėme didelę valstybės remiamą informacinę operaciją, susijusią su situacija Honkonge, o konkrečiai su protestų judėjimu ir jų raginimu [imtis] politinių pokyčių“, – sakoma pirmadienį paskelbtame „Twitter“ pranešime.

„Twitter“ nurodė, kad uždarė 963 paskyras iš Kinijos, skleidusias dezinformaciją.

Tiek „Twitter“, tiek „Facebook“ žemyninėje Kinijoje yra blokuojami, tad, norint apeiti „Didžiąją ugniasienę“, daugelyje tų paskyrų veikla buvo vykdoma pasinaudojant virtualiaisiais privačiais tinklais (angl. Virtual Private Network, VPN), nuslepiančiais įrenginių buvimo vietą.

„Facebook“ savo pranešime paskelbė, kad, gavus informacijos iš „Twitter“, buvo pašalinta „iš Kinijos kilusiam nedideliam tinklui“ priklausę septyni puslapiai, trys grupės ir penkios paskyros, turėjusios apie 15 500 sekėjų, kur buvo pastebėtas „koordinuotas neautentiškas elgesys“, susijęs su Honkongu.

„Nors šią veiklą vykdę žmonės bandė slėpti savo tapatybes, per mūsų tyrimą buvo rasta sąsajų su asmenimis, susijusiais su Kinijos vyriausybe“, – sakė „Facebook“ kibernetinio saugumo padalinio vadovas Nathanielis Gleicheris.

Honkonge praėjusį savaitgalį vykusiose taikiose eitynėse, anot organizatorių, dalyvavo apie 1,7 mln. žmonių, susirinkusių miesto vadovams parodyti, kad nepaisant griežtėjančio Pekino tono bei įspėjimų protestų judėjimas vis dar sulaukia plačios visuomenės paramos.

Tuo metu penktadienį rengiamas Honkongo kelias, kai protestuotojai susikibę į gyvą grandinę parodys pasauliui salos gyventojų laisvės ir demokratijos siekį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi