Pasaulyje

2019.08.23 10:39

Kanada atmeta Rusijos grįžimo į Didįjį aštuonetą idėją

BNS, LRT.lt2019.08.23 10:39

Kanada nepritars Rusijos sugrįžimui į Didįjį aštuonetą (G-8), kol šalis nepasitrauks iš Ukrainos, ketvirtadienį pareiškė užsienio reikalų ministrė Chrystia Freeland. 

Idėją sugrąžinti Rusiją į galingųjų valstybių klubą ir atkurti G-8 formatą iškėlė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Ateinantį savaitgalį Prancūzijoje vyks Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimas.

„Manau, mums visiems būtų malonu pasveikinti Rusiją, siekiančią vėl prisijungti prie mūsų bendraminčių grupės, kurios narės gerbia teisinės valstybės principus, gerbia demokratiją“, – sakė Ch. Freeland.

Tačiau pirmiausia, anot Kanados diplomatijos vadovės, Rusija privalo „parodyti, kad to nori, ir gali tai padaryti pasitraukdama iš Krymo bei užbaigdama karą Donbase“.

Rusija prie galingųjų valstybių klubo prisijungė 1997-aisiais, tačiau po 2014 metais įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos buvo iš jo pašalinta. Rusijos vadovas Vladimiras Putinas taip pat kaltinamas stovįs už virtinės Kremliaus kritikų nužudymų Didžiojoje Britanijoje bei kitur Europoje, taip pat dėl bandymo paveikti 2016 metų JAV prezidento rinkimus, kuriuose D. Trumpas netikėtai iškovojo pergalę.

Ch. Freeland sakė, kad prieš du dešimtmečius buvo „visiškai tinkama“ pakviesti Rusiją prisijungti prie G-7. „G-7 bendrija ištiesė ranką demokratėjančiai, reformas įgyvendinančiai Rusijai“, – paaiškino ji.

„Tačiau tada Rusija šiurkščiai pažeidė tarptautinę teisę, kai įsiveržė į Krymą ir jį aneksavo, be to, ėmėsi kurstyti karą Donbase. (...) Dėl to Rusija buvo pašalinta“, – kalbėjo Ch. Freeland.

G-7 priklausančių Didžiosios Britanijos, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos ir JAV lyderiai rugpjūčio 24–26 dienomis susitiks Prancūzijos kurorte Bjarice.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt