Pasaulyje

2019.08.22 13:42

JAV ir Rusijos raketų sutartis: amerikiečiai sutiktų pratęsti, jei apimtų visus rusų ginklus

BNS2019.08.22 13:42

JAV gynybos sekretorius Markas Esperas trečiadienį pareiškė, kad jei bus pratęsta Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartis, ji turėtų apimti visas naujas Rusijos ginkluotės sistemas.  

Interviu televizijai „Fox News“ Pentagono vadovas sakė, kad jei START sutartis bus pratęsta, Jungtinės Valstijos „turi būti tikros, kad į ją bus įtraukti visi nauji ginkluotės tipai“.

Dabartinė START sutartis galios iki 2021 metų.

Komentuodamas anksčiau šį mėnesį raketų bandymų poligone Rusijos šiaurinėje Archangelsko srityje įvykusį incidentą, M. Esperas sakė: „Jie (Rusija) stengiasi išplėsti savo branduolinį arsenalą, kad turėtų reikalų su Jungtinėmis Valstijomis.“

Rugpjūčio 8 dieną raketų bandymų poligone netoli Severodvinsko miesto įvykęs paslaptingas sprogimas ir Rusijos valdžios skelbiama prieštaringa informacija apie jį pakurstė įvairiausių spėlionių, kas ten iš tiesų nutiko.

Šis incidentas iš pradžių netgi lygintas su 1986-ųjų sprogimu Černobylio atominėje elektrinėje – didžiausia pasaulyje branduoline avarija, kurios mastą sovietų valdžia irgi iš pradžių mėgino nuslėpti nuo visuomenės.

Ekspertai iškėlė prielaidą, kad sprogimas driokstelėjo išbandant branduolinį variklį turinčią eksperimentinę raketą „9M730 Burevestnik“, pagal NATO klasifikaciją – „SSC-X-9 Skyfall“.

Duodamas interviu televizijai JAV gynybos sekretorius taip pat apkaltino Rusiją, kad ji, pažeisdama Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį, turi „potencialiai branduolinėmis kovinėmis galvutėmis apginkluotų sparnuotųjų raketų, nukreiptų į Europą“.

M. Esperas taip pat sakė, kad sekmadienį JAV atlikto vidutinio nuotolio sparnuotosios raketos bandymo vienas tikslų yra Kinijos sulaikymas ir atgrasymas.

Pentagono vadovo nuomone, jau po kelerių metų Jungtinės Valstijos turės hipergarsinį ginklą.

Anot jo, „ilgalaikėje perspektyvoje ambicinga, ekonomiškai galinga ir politinį autoritetą turinti Kinija“ Jungtinėms Valstijoms bus didesnė grėsmė nei Rusija.

Paklaustas, ar Maskva galėtų surengti kibernetinę ataką, kuri smarkiai sutrikdytų elektros tiekimą Jungtinėse Valstijose, M. Esperas sakė: „Neaišku.“

Jis atsisakė kalbėti, ar analogiškų galimybių turi Jungtinės Valstijos.

Tačiau gynybos sekretorius pabrėžė, kad rinkimų kompiuterinės sistemos yra patikimai apsaugotos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt