Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.21 18:53

Merkel metė iššūkį Johnsonui: per 30 dienų turi sugalvoti naują „Brexito“ planą

atnaujinta 20.43
LRT.lt, BNS, ELTA 2019.08.21 18:53

Vokietijos kanclerė Angela Merkel metė iššūkį naujajam Didžiosios Britanijos premjerui Borisui Johnsonui – per 30 dienų jis turi sugalvoti naują „Brexito“ planą, rašo CNN.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas pareiškė A. Merkel, kad Jungtinė Karalystė „negali priimti“ dabartinės „Brexito“ sutarties sąlygų.

Merkel susitiko su Johnsonu: nors jis spaudžia dėl nuolaidų, Vokietijos kanclerė ryžtinga – visa tai neišgąsdins

„Aišku, kad negalime priimti dabartinės išstojimo [iš Europos Sąjungos] sutarties – susitarimų, padalysiančių JK arba priversiančių mus laikytis ES reguliavimo ir prekybos salygų... kai JK neturės balso šiais klausimais“, – jis sakė Berlyne.

B. Johnsonas siekia įtikinti A. Merkel ir Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną, su kuriuo jis susitiks ketvirtadienį, iš naujo derėtis dėl kai kurių „Brexito“ sutarties elementų, artėjant Britanijos išstojimui iš bloko.

Londonas ypač nerimauja dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės, turinčios užtikrinti, kad siena tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos po „Brexito“ išliktų atvira. Tačiau ES lyderiai jau yra pareiškę, kad jokių pakartotinių derybų dėl sutarties nebus.

„Taigi, mums reikia, kad būtų pašalinta apsidraudžiamoji priemonė, bet jeigu galėtume tai padaryti, esu visiškai tikras, kad galėtume judėti į priekį kartu“, – žurnalistams sakė B. Johnsonas.

B. Johnsonas per susitikimą pakartojo, kad ES atnaujintų derybas dėl „Brexito“ sąlygų ir panaikintų „antidemokratiškas“ nuostatas dėl Airijos sienos. Pasak premjero, dabartine sutartimi numatyta apsidraudžiamoji priemonė (backstop) sukeltų pavojų taikos procesui Šiaurės Airijoje.

Vis dėlto A. Merkel teigė, kad sustabdymas buvo būtinas tol, kol nebus rastas ilgalaikis JK ir Airijos sienos sprendimas. Tačiau ji pasiūlė tokį sprendimą rasti „per artimiausias 30 dienų“.

„Vis dėlto gal dėl sprendimo galėtume nutarti ir per ateinančias 30 dienų – kodėl gi ne? Tada būtume pažengę gerokai toliau“, – spaudos konferencijos metu svarstė A. Merkel.

Didžioji Britanija turėjo palikti ES šių metų kovo 29-ąją, bet šalies parlamento Bendruomenių Rūmai tris kartus atmetė susitarimą dėl „Brexito“ sąlygų, kurį sudarė Briuselis ir B. Johnsono pirmtakės Theresos May vyriausybė.

Galiausiai ES sutiko atidėti „Brexitą“ iki balandžio-gegužės, paskui – iki spalio 31-osios, o Th. May turėjo atsistatydinti, taip ir neįstengusi rasti išeities iš aklavietės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi