Pasaulyje

2019.08.21 15:24

Trumpas norėtų sugrąžinti Rusiją į pasaulio galingųjų gretas, Maskva siūlo to imtis „profesionaliai“

atnaujinta 16.19

JAV prezidentas Donaldas Trumpas netrukus išvyks į Didžiojo septyneto (G-7) susitikimą Prancūzijos Biarritzo kurorte. Prieš susitikimą jis vėl pareiškė, kad derėtų į galingųjų klubą susigrąžinti Rusiją. Rusija siūlo to imtis „profesionaliai“, tačiau Vokietija idėją atmeta.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išmestas iš G-8 formato, kai prieš 5 metus okupavo Krymą. Bet D. Trampas tikina esą tai buvo jo pirmtako Baracko Obamos kerštas už tai, kad V. Putinas jį pergudravo.

Vakarų šalių ir Japonijos klubas vienija svarbiausias pasaulio ekonomikas. Rusija prie jų nepriklauso, ir narystė prieš du dešimtmečius pasiūlyta kaip paskata tęsti reformas. D. Trumpas nuolat siūlo gerinti santykius su Kremliumi ir grąžinti Rusiją kvietė pernai, net kai susipyko su Kanada, pirmininkavusia demokratinių lyderių forumui.

Demokratų pretendentas į prezidento postą Joe Bidenas pareiškė, kad Maskva niekaip nenusipelnė sugrąžinimo, nes laužo visas tarptautines sutartis ir kišasi į JAV rinkimus.

„Buvau daugelyje Didžiojo septyneto susitikimų, ir, sakyčiau, prezidentas Obama, dėl to, kad Putinas jį pergudravo, manė, kad laikyti jame Rusiją negerai, taigi norėjo Rusiją išmesti. Bet aš manau, kad kur kas labiau derėtų Rusiją turėti jame. Tai turėtų būti Didysis aštuonetas, nes daugelis dalykų, kuriuos aptariame, susiję su Rusija. Taigi tikrai matyčiau tai kaip vėl Didįjį aštuonetą, ir jei kas tai pasiūlytų, būčiau nusiteikęs labai palankiai“, – sakė D. Trumpas.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 12:18 min.

Žinios. JAV prezidentas Donaldas Trumpas: atšaukė Danijos karališkosios šeimos kvietimą atvykti, o į Didįjį aštuonetą nori „įsprausti“ Rusiją

Maskva siūlo imtis „profesionaliai“

Maskva trečiadienį paragino „profesionaliai“ spręsti Rusijos grįžimo į galingųjų valstybių klubą – Didįjį aštuonetą klausimą.

„Turėjo būti formuluojami pasiūlymai ir, jeigu jų esama – pateikti Rusijai svarstyti“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

„Dabar sunku suprasti, apie ką kalbama, todėl reikia perkelti diskusijas šia tema iš viešųjų pramogų srities į profesionalią sritį, jei „septynetas“ nori pateikti save kaip rimto formato [forumą]“, – pažymėjo ji.

Vokietija nepritaria

Vokietijos vyriausybė išgirdo JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimus apie sugrįžimą prie Didžiojo aštuoneto (G8) formato priimant į galingiausių pasaulio valstybių gretas Rusiją.

Vis dėlto, sakė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas, šį klausimą galima aptarti tik tada, kai bus panaikintos tos priežastys, dėl kurių Rusija buvo išmesta iš G8 formato.

Rusija 2014-aisiais buvo išmesta iš G8 dėl Krymo okupacijos.

„Žinote, kokia dabar situacija. Jei bus priežasčių panaikinimo perspektyva, galima bus kalbėti apie formato pokyčius. Mes išgirdome tai, kad JAV prezidentas nori šį klausimą aptarti (G7 viršūnių susitikime) Bjarice“, – tvirtino S. Seibertas.