Pasaulyje

2019.08.21 11:39

Tyrimas atskleidė Europos valstybes, kur tolerancija homoseksualams mažėja, tarp jų – Lietuva

LRT.lt2019.08.21 11:39

Homofobija auga Europos šalyse, kur tos pačios lyties asmenų santuokos ir partnerystė nėra legali. Lietuva yra tarp šalių, kur per pastaruosius 14 metų homoseksualių žmonių priėmimas ir tolerancija jiems sumažėjo, praneša „Reuters“.

Vengrijos tyrėjai analizavo 2002–2016 m. surinktus kas du metus atliekamų Europos visuomenės tyrimų duomenis ir nustatė, jog daugelyje Europos valstybių išaugo tos pačios lyties asmenų santykių priėmimas.

Tačiau Lietuvoje, Baltarusijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje tolerancija homoseksualiems asmenims sumažėjo.

„Manau, svarbu atsikratyti išankstinio nusistatymo. Rimta žinia ta, kad gali išmokti būti atvirų pažiūrų, bet gali išmokti būti ir netolerantiškas“, – „Reuters“ agentūrai sakė viena tyrimo autorių Judita Takacs.

Tos pačios lyties asmenų santuokos yra legalios 16 iš 48 Europos valstybių, tačiau 21 valstybė jas draudžia kartu su civiline partneryste, rodo Europos LGBT teisių gynimo organizacijos ILGA duomenys.

Apklausos respondentai turėjo penkiabalėje skalėje išreikšti savo (ne)pritarimą teiginiui „homoseksualūs vyrai ir moterys turėtų galėti laisvai gyventi savo gyvenimą taip, kaip to nori“, rašo „Reuters“.

Mažiausiai balų apklausos dalyviai teiginiui skyrė Rusijoje, o daugiausiai – Belgijoje, Ispanijoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Nyderlanduose ir Islandijoje.

Didžiausias teigiamas pokytis priimant homoseksualius santykius įvyko Ispanijoje bei Portugalijoje, kur tos pačios lyties asmenų santuokos yra legalizuotos, ir Kipre, Italijoje bei Graikijoje, kur legali civilinė partnerystė.

Tyrimas neatskleidė tiesioginio ryšio tarp homoseksualų santuokų ar partnerystės legalizavimo ir tolerancijos didėjimo.

Tačiau J. Takacs sakė, kad santykių legalizavimas gali prisidėti prie jų normalizavimo visuomenėje: „Tai pabrėžia valstybės vaidmenį. Mūsų politikams tenka atsakomybė – kaip mus vesti ir kokią žinią remti.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt