Pasaulyje

2019.08.21 10:30

Britanijos premjeras atvyko į Vokietiją: bandys perkalbėti Merkel dėl „Brexito“

Šiandien vienas pagrindinių „Brexito“ rėmėjų – naujasis britų konservatorių premjeras Borisas Johnsonas lankysis Berlyne. Čia jis bandys derėtis  su pagrindine Europinės integracijos rėmėja – kanclere Angela Merkel dėl nuolaidų, leisiančių Jungtinei Karalystei prisiimti kuo mažiau su „Brexitu“ susijusių įsipareigojimų.

Nors B. Johnsonas tikina, kad Europos šalys nusileiis jo spaudimui, labai abejotina, kad taip atsitiks, bent jau kol nepaaiškės, ar B. Johnsono vyriausybė tikrai sugebės išsilaikyti iki planuojamos „Brexito“ datos – spalio 31-osios.

Ilgametė Vokietijos konservatorių lyderė ir viena svarbiausių Europos Sąjungos tolesnes integracijos rėmėjų A. Merkel vakar lankėsi Islandijoje. Čia ji buvo supažindinta su akivaizdžiais klimato šiltėjimo padariniais.

Islandijoje A. Merkel su šalies premjere ir kitais Šiaurės Europos šalių vadovais aptarė trasatlantinius reikalus, demokratijos problemas ir, be abejo, „Brexitą“. Tai yra, premjero B. Johnsono naujausią siūlymą išmesti iš „Brexito“ sutarties sienos Šiaurės Airijoje klausimą, o svarbiausia – su Briuseliu suderėtą atsarginį variantą, užtikrinantį, kad kol nebus išspręsti visi prekybos klausimai, Šiaurės Airija liks Europos Sąjungos muitų zonoje.

Laiške Europos Komisijai B. Johnsonas siūlo atidėti šios svarbios problemos sprendimą po „Brexito“, nors pats lankydamasis Šiaurės Airijoje tvirtino, kad smurtą šioje teritorijoje sustabdęs Didžiojo Penktadienio susitarimas privalo galioti, tai yra, turi galioti ir besienis režimas tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Būtent į tai ir atkreipė dėmesį Islandijoje viešėjusi A. Merkel.

„B. Johnsonas užsiminė apie atsarginį variantą, bet tai nėra naujas dalykas. Jį svarstė ir Britanijos parlamentas. Kai tik turėsime praktinius sprendimus, kaip išsaugoti Didžiojo Penktadienio susitarimą ir tuo pat metu apibrėžti vidaus rinkų sienas, jokio atsarginio varianto nebereikės“, – sakė A. Merkel.

EK Britanijos premjero laišką pakomentavo gerokai tiesmukiškiau.

„Laiške nenumatomas joks veiksmingas teisinis sprendimas, kuriuo remiantis būtų galima išvengti kietosios sienos Airijos saloje. Nenurodoma jokių alternatyvų ir net pripažįstama, kad alternatyvos galbūt net ir nepavyks rasti“, – pareiškė EK atstovė spaudai Natasha Bertraud.

Islandijoje A. Merkel netiesiogiai ir mandagiai užsiminė, kad „Brexitas“ – pačių britų idėja ir kad jie turėjo 3 metus viskam apgalvoti.

„Visada pabrėžėmė, kad kai yra noras rasti tokius sprendimus, tai galima padaryti greitai. Europos Sąjunga pasirengusi rasti sprendimą, bet tam nėra reikalo paržiūrėti sutartį dėl išstojimo. Tai ateities ryšių klausimas. Britanija turėtų apsispręsti, kur eis. Mes pasiūlėme glaudžiai bendradarbiauti sprendžiant ekonomikos, saugumo ir užsienio politikos reikalus ir pažiūrėsime, ką pasirinks Didžioji Britanija“, – nurodė A. Merkel.

Europos Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas įvertino B. Johnsono iniciatyvą kiek griežčiau. Jo nuomone, atsarginis variantas dėl Šiaurės Airijos – apsidraudimas dėl sienos, kol nebus rastas alternatyvus sprendimas, o tie, kurie pasisako prieš atsarginį variantą ir nesiūlo realistinių alternatyvų, iš tikrųjų yra už sienos atkūrimą, net jei patys to nepripažįsta.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 5:32 min.

Žinios. Borisas Johnsonas derėtis dėl geresnių išstojimo iš ES sąlygų šiandien vyksta pas Angelą Merkel