Pasaulyje

2019.08.20 21:39

Kuo didžiuojasi latviai: nuo gamtos grožio ir įspūdingų uolų iki žiemos sporto čempionų

garsus latvių kompozitorius nepamiršta lietuvių kalbos
LRT.lt2019.08.20 21:39

Gamta ir kultūrinis paveldas, kaip sako patys latviai – didžiausias jų pasididžiavimas. Ir tai ne tik kone 500 kilometrų siekiantis Baltijos jūros krantas, bet ir daugiau nei šimtmetį skaičiuojantys žmonių iškasti urvai Lygatnėje.

„Tai laikais, kai dar nebuvo šaldytuvų, o produktus reikėjo laikyti šaltai, vietiniai popieriaus fabriko darbuotojai pagalvojo, kad galima išnaudoti tai, kas yra aplinkui, pavyzdžiui, uolas. Juose buvo rausiami urvai, kurie atstojo tuometį šaldytuvą“, – pasakoja Lygatnės gyventoja Ramona.

Lygatnės kaimo namai statyti seniausios Latvijoje popieriaus fabriko darbininkams. Tiesa, prieš penkerius metus fabrikas uždarytas, neatlaikė šiuolaikinės konkurencijos.

Įdomu tai, kad vietiniais gyventojais čia laikomi tie, kurių proseneliai čia gyveno.

„Namai išsaugojo savo funkcijas daugiau nei 100 metų. Juose gyvena žmonės, tėvai, vaikai ir anūkai. Viskas kaip buvo, taip ir liko autentiška“, – sako kaimo gyventoja.

Ne tik rūsiai ir medinukai traukia turistų akis. Latviai didžiuojasi ir netoli Siguldos esančiu giliausiu ir didžiausiu urvu Baltijos šalyse.

Kone 20 metrų gylio Gutmanio ulą puošia ir čia apsilankiusiųjų įrašai. Seniausias jų – XVII amžiaus.

Tiesa, smiltainio uoloje dabar draudžiama palikti savo pėdsaką. Vietiniai pasakoja, kad įspūdingiausias čia – auksinis ruduo.

„Paklausykite, pažiūrėkite, kokia nuostabi čia gamta“, – sako vienas garsiausių Latvijos kompozitorių Pėteris Vasksas.

Jis pripažįsta, gamtoje dažnai pasisemia įkvėpimo kūrybai. Vienas kompozitoriaus kūrinių skamba ir garsaus serialo „Jaunasis popiežius“ garso takelyje.

P. Vasksas 2003 metais buvo nominuotas ir „Grammy“ statulelei.

„Kiekvienas naujas kūrinys yra tarsi naujas vaikas“, – sako kompozitorius, iki šiol gerai kalbantis lietuviškai.

Kalbos jis nepamiršo nuo studijų laikų. Jo tėvas buvo baptistų pastorius ir Rygos konservatorijos durys jam buvo uždarytos.

„Man buvo šokas, o ką dabar daryti. Jei manęs nepriims mokytis, rudenį teks eiti į Sovietų armiją. Visiška katastrofa. Tuomet aš sužinojau, kad Lietuvoje bus egzaminai vienu mėnesiu vėliau. Nuvažiavau į Lietuvą ir ten nekilo jokių problemų, todėl aš visada būsiu dėkingas Lietuvai, kad galėjau ten studijuoti“, – prisiminimais dalinosi kompozitorius.

Kompozitorius sako, kai tik yra proga, kalba lietuviškai ir tikina niekada nepamiršiantis lietuvių pasididžiavimo savo tauta.

„Latvijoje gana daug žmonių sako, na kas iš tos Latvijos, o Lietuvoje aš to nesu niekada girdėjęs. Jie visada didžiuojasi, mano šalis, mūsų Lietuva“, – sako kompozitorius.

P. Vaskso muziką kritikai vadina kaip nuosaikiai modernią, kupiną šių laikų kontrastų, gyvenimo ir būties klausimų.

„Jei rašyti muziką tada kai baisu, tada iš viso nereikia muzikos rašyti. Tau muzikoje reikia parodyti, kad yra kitas kelias“, – sako kompozitorus.

Visai kiti klausimai kyla Latvijos bepiločių skraidyklių kompanijoms. Viena jų išgarsėjo kuomet parašiutininką pakėlė į daugiau nei 300 metrų aukštį ir jis sėkmingai nusileido.

Tai buvo pirmasis toks šuolis pasaulyje.

„Jei kalbėtume apie teorinę matematiką, tai čia geriausi vyresnio amžiaus žmonės 55 metų ir vyresni. Yra nuostabių žmonių, kurie supranta, ką daro, kurie gali skaičiuoti, netgi yra išprotėję dėl to. Pasakyčiau, jie yra kone mokslininkai. O štai jaunesni, nori dirbti mažiau ir gauti daugiau“, – sako įmonės „Atlas“ vadovas Ivanas Tolčinskijus.

Bobslėjaus trasoje Siguldoje savaitgalį išsirikiuoja eilės žmonių, norinčių patirti, ką reiškia nusileisti ledrogėmis.

Ši pramoga galima net ir vasarą.

„Tai pasaulio čempiono skeletono rogės, čiuoždamas šiomis rogėmis laimėjo net šešis kartus“, – čempiono tėvas.

Anot jo, skeletonas ir bobslėjus – tai sporto šakos, kur Latvija turi kuo pasigirti.

Pastaraisiais metais latviai ne tik čiuožia, tačiau jau ir patys gamina šio sporto rogutes.

Patys latviai kone vieningai sako – problemų šalyje yra, tačiau turime ir kuo didžiuotis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.