Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.20 14:45

Italijos premjeras praneša atsistatydinantis, gresia pirmalaikiai rinkimai

atnaujinta 17.26
LRT.lt, BNS 2019.08.20 14:45

Antradienį Italijos premjeras Giuseppe Conte pranešė atsistatydinantis. Tokį žingsnį jis žengė vidaus reikalų ministrui ir nacionalistinės „Lygos“ lyderiui Matteo Salviniui nusprendus išardyti koaliciją, kurią buvo sudaręs su populistiniu „Penkių žvaigždžių“ judėjimu. 

Ministras pirmininkas apie šį sprendimą pranešė kalbėdamas Italijos Senate. Jis sakė, kad dabar savo atsistatydinimo pareiškimą įteiks Italijos prezidentui Sergio Mattarellai.

G. Conte sakė, jog M. Salvinis elgasi neatsakingai „sukeldamas Vyriausybės krizę“ ir šį žingsnį vadino „asmeninių bei partijos interesų“ tenkinimu, praneša „Deutsche Welle“.

Anot premjero, dėl tokio vidaus reikalų ministro elgesio Italija gali „nusiristi politinio neaiškumo ir finansinio nestabilumo spirale“.

„Skatinti žmones balsuoti rinkimuose yra demokratijos esmė, bet prašyti jų balsuoti kasmet yra neatsakinga“, – premjero žodžius cituoja „Deutsche Welle“.

Greta premjero sėdėjęs M. Salvinis į G. Conte kritiką reagavo purtydamas galvą ir vartydamas akis. Jo partijos nariai nušvilpinėjo premjerą.

Smarkiai įsiskolinusi šalis

Politinė krizė sukėlė susirūpinimą dėl Italijos ekonomikos, kurios valstybės skola sudaro 132 procentus bendrojo vidaus produkto ir yra antra didžiausia euro zonoje po Graikijos.

Nuo tada, kai 2018 metų birželio mėnesį buvo suformuota dabartinė vyriausybė, nežinomybė dėl koalicijos tvarumo kainavo šaliai papildomus 5 mlrd. eurų palūkanų, pirmadienį paskelbė dienraštis „Il Sole 24 Ore“.

M. Salvini tikisi, kad trejais metais anksčiau surengti pirmalaikiai rinkimai vyks spalio mėnesį, o po jų jis galės tapti naujuoju premjeru.

Visuomenės apklausų rezultatai rodo, jog „Lyga“ galėtų formuoti koaliciją su mažesne kraštutine dešiniąją partija „Italijos broliai“ („Fratelli d'Italia“) ir, galbūt, Silvio Berlusconi centro dešiniųjų partija „Forza Italia“.

Tačiau „Lygos“ lyderio varžovų siekis užmiršti senus nesutarimus ir sudaryti naują aljansą gali sužlugdyti šį M. Salvini planą – kalbama ir apie M5S bei opozicinės Demokratų partijos koalicijos galimybę.

Nors tarp „Lygos“ ir M5S tvyro nesantaika, pastarosios reitingai yra gana prasti, todėl ji norėtų išvengti pirmalaikių rinkimų.

Demokratų ir M5S koalicija galėtų sugriauti M. Salvini planus. Jis ne tik netaptų vieninteliu lyderiu, bet dar netektų vietos vyriausybėje.

„Nepatikimas išdavikas“

Romano Prodi, buvęs centro kairiųjų premjeras ir buvęs Europos Komisijos pirmininkas, taip pat siūlo sudaryti vienybės vyriausybę, įtraukiant visą politinį spektrą atstovaujančias partijas, įskaitant M5S, Demokratų partiją ir „Forza Italia“.

Po metus trukusios M. Salvini antieuropietiškos ir kritiškos retorikos R. Prodi pareiškė, kad naujoji koalicija leistų „Italijai iš naujo integruotis kaip aktyviai Europos Sąjungos narei“.

Nepatogioje padėtyje atsidūręs M. Salvini pabandė atstatyti kai kuriuos tiltus ir pareiškė, kad norėtų palaikyti M5S pasiūlymą sumažinti įstatymų leidėjų skaičių nuo 950 iki 605 – bet tik tuo atveju, jeigu po to netrukus bus surengti nauji rinkimai.

Pasipiktinęs dėl minties, kad gali būti išstumtas iš M5S ir Demokratų aljanso, jis pareiškė, kad paragins savo šalininkus „taikiai išeiti į gatves“, jeigu taip atsitiktų.

M. Salvini taip pat sušvelnino toną kalbėdamas apie premjerą.

„Conte išlieka mano ministras pirmininkas ir mano telefonas visada yra įjungtas“, – pareiškė jis.

Tačiau M5S įkūrėjas komikas Beppe Grillo, atmetė galimybę taikytis su M. Salvini, pavadinęs jį „nepatikimu išdaviku“.

Italijos žiniasklaida antradienį citavo G. Conte žodžius: „Su „Lyga“ – daugiau niekada.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi