Pasaulyje

2019.08.20 11:00

Johnsonas kviečia ES atsisakyti draudimo sukurti pasienį su Airija

ELTA2019.08.20 11:00

Borisas Johnsonas specialiame laiške patikino ES atstovus, kad „Brexito“ atveju apsidraudžiamoji priemonė dėl sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos yra „nedemokratiška“ ir jos turėtų būti atsisakyta, pranešė BBC.

Pagal „backstop“ planą – apsidraudžiamąją priemonę – tarp britų Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos negali atsirasti pasienio kontrolės. B. Johnsonas šią priemonę laiko „įkalinimo instrumentu“, nes ši esą leis ES išlaikyti Šiaurės Airiją Muitų sąjungoje ir Europos vidaus rinkoje.

Laiške Europos Tarybos vadovui Donaldui Tuskui B. Johnsonas rašė, kad kietojo „Brexito“ išvengti leidžianti apsidraudžiamoji priemonė kelia grėsmę Šiaurės Airijos taikos procesui.

Jei apsidraudžiamosios priemonės plano būtų atsisakyta, premjeras tvirtino, kad parlamentui pavyktų priimti „Brexito“ susitarimą. Briuselis į B. Johnsono laišką dar nepateikė atsakymo.

Vis dėlto ES atstovai jau daug kartų yra sakę, kad apsidraudžiamoji priemonė privalo išlikti susitarimo dalimi ir susitarimas daugiau nebegali būti keičiamas.

Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras pirmadienio vakarą su B. Johnsonu šnekėjosi telefonu ir nurodė, kad susitarimas negali būti atnaujintas, o „backstop“ planas – negali būti pakeistas.

B. Johnsono per keturis puslapius nusidriekęs laiškas D. Tuskui parašytas prieš pat premjero susitikimus su ES šalių vadovais – Vokietijos kanclere Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu.