Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.20 10:46

Naujus JAV raketų bandymus Maskva vadina įtampos kurstymu

atnaujinta 11.12
BNS 2019.08.20 10:46

Maskva antradienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos, išbandžiusios vidutinio nuotolio nuo žemės paleidžiamą sparnuotąją raketą praėjus vos kelioms savaitėms po Vašingtono pasitraukimo iš Šaltojo karo laikų sutarties su Rusija, kursto karinę įtampą.

„Visa tai verčia apgailestauti. JAV aiškiai ėmėsi karinės įtampos eskalacijos kurso. Mes į provokacijas nereaguosime“, – valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas.

JAV gynybos departamentas išvakarėse paskelbė, kad raketa sekmadienį buvo paleista iš Jungtinių Valstijų karinių jūrų pajėgų valdomos Šv. Mikalojaus salos, esančios netoli Los Andželo.

„Bandomoji raketa išlėkė iš antžeminio mobiliojo leidimo įrenginio ir tiksliai pataikė į taikinį, nuskriejusi daugiau kaip 500 kilometrų“, – sakoma Pentagono pranešime.

„Per šį bandymą surinkti duomenys ir išmoktos pamokos suteiks pagrindo Gynybos departamento vykdomai būsimų vidutinio nuotolio pajėgumų plėtrai“, – pridūrė Pentagonas.

Nors ši raketa buvo apibūdinta kaip „sukonfigūruota įprastiniu būdu“, tai yra, nepritaikyta nešti branduolinę kovinę galvutę, šis paleidimas yra ženklas, jog Vašingtonas stiprina savo branduolinius pajėgumus, rugpjūčio 2-ąją galutinei žlugus Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarčiai.

Daugelis baiminasi, kad nebelikus INF sutarties, kurią, anot Vašingtono, Maskva kelerius pastaruosius metus pažeidinėjo, gali kilti naujos pavojingos branduolinio ginklavimosi varžybos.

„Neleisime savęs įtraukti į brangias ginklavimosi varžybas“, – antradienį tvirtino S. Riabkovas.

Pasak jo, Maskva laikysis vienašališko tokių raketinių sistemų moratoriumo „jei ir kai jų gausime, kol JAV jų nedislokuos kurioje nors pasaulio“ vietoje.

INF draudė JAV ir Rusijai turėti bet kokių nuo žemės paleidžiamų raketų – tiek su įprastais koviniais užtaisais, tiek branduolinių – galinčių nuskrieti nuo 500 iki 5 500 kilometrų. Šia 1987 metais sudaryta sutartimi siekta eliminuoti ištisą klasę branduolinių ginklų, dislokuotų Europoje Jungtinių Valstijų ir tuometės Sovietų Sąjungos.

S. Riabkovo teigimu, vos dvi savaitės po JAV pasitraukimo iš INF sutarties surengtas raketos bandymas rodo, kad šalis ilgą laiką kūrė tokius ginklus.

Rugpjūčio 2-ąją JAV gynybos sekretorius Markas Esperis pareiškė, kad JAV nebesilaiko INF ir jau yra pradėjusios kurti „mobilias įprastines nuo žemės paleidžiamų sparnuotųjų ir balistinių raketų sistemas“.

„Dabar, kai esame pasitraukę [iš sutarties], Gynybos departamentas visokeriopai sieks plėtoti šias nuo žemės paleidžiamas įprastines raketas kaip protingą atsaką į Rusijos veiksmus“, – tvirtino Pentagono vadovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi