Pasaulyje

2019.08.19 21:35

Macronas: esama „realių galimybių" atkurti taiką Ukrainoje

BNS2019.08.19 21:35

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį pareiškė, kad Ukrainoje prezidentu išrinkus Volodymyrą Zelenskį atsivėrė „reali galimybė“ atkurti taiką šioje šalyje.

„Yra reali galimybė užbaigti konfliktą, vykstantį penkerius metus“, – E. Macronas sakė prasidėjus jo deryboms su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, išreiškusiu „atsargų optimizmą“ dėl V. Zelenskio.

Rusijos ir Prancūzijos lyderiai pirmadienį susitiko E. Macrono vasaros rezidencijoje – Viduržemio jūros salelėje esančioje Bregansono tvirtovėje. Konfliktas Ukrainoje turėtų būti viena pagrindinių jų diskusijų temų.

E. Macronas išreiškė viltį, kad „artimiausiomis savaitėmis“ bus surengtas viršūnių susitikimas vadinamuoju Normandijos formatu – dalyvaujant Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiams. Per jį būtų mėginama toliau ieškoti sprendinio nuo 2014 metų besitęsiančiam konfliktui.

Europos Sąjunga keliskart skelbė sankcijas Rusijai, aneksavusiai Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį. Tarptautinė bendruomenė šį žingsnį laiko neteisėtu.

Be to, Ukrainos rytinėje dalyje teberusena karas tarp vyriausybės pajėgų ir Rusijos remiamų separatistų, nusinešęs jau daugiau kaip 13 tūkst. žmonių gyvybių.

„Rusijos ir Europos Sąjungos santykiai pasižymi dirgikliu, nesutarimų šaltiniu, kuris yra Ukraina. Tai yra problema, kurią turime išspręsti“, - E. Macronas sakė Rusijos lyderiui.

„Turime vis labiau spausti, skirti savo energijos, kad ši problema būtų išspręsta“, – pridūrė jis.

V. Putinas savo ruožtu sakė: „Pasikalbėsiu [su E. Macronu] apie savo diskusijas su naujuoju Ukrainos prezidentu. Esama dalykų, kuriuos verta aptarti, ir teikiančių pagrindo atsargiam optimizmui.“

V. Zelenskis siūlė surengti tiesiogines derybas su V. Putinu. Taip pat yra žinoma, kad pastarosiomis savaitėmis su Rusijos lyderiu kalbėjosi telefonu.

„Prezidentas Zelenskis yra pateikęs pasiūlymų, į kuriuos, kaip mums atrodo, prezidentas Putinas turėtų reaguoti skatinančiai“, – prieš lyderių susirikimą sakė vienas prancūzų pareigūnas, pageidavęs likti anonimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt