Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.19 10:19

Forte Viduržemio jūroje Macronas mėgins įtikinti Putiną baigti karą Ukrainoje

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį baigia atostogas ir pietų Prancūzijoje priima Rusijos vadovą Vladimirą Putiną. Jį mėgins įtikinti paklausyti naujo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kvietimų atnaujinti derybas ir pabaigti karą.

E. Macronas, prašomas V. Zelenskio, mėgina atgaivinti keturšalį derybų formatą. Bet Rusijos diriguojamas karas Donbase nesiliauja, o V. Putinas padėtį eskalavo pažadu suteikti atplėštų teritorijų gyventojams Rusijos piliečio pasus.

Kelių savaičių poilsį Prancūzijos vadovų rezidencijoje sename forte šalies pietuose, E. Macronas baigia darbingai. Jau kitą savaitę jis vadovaus G-7 susitikimui. Rusija iš jo išmesta užgrobusi Krymą, bet E. Macronas siekia palaikyti kontaktus ir prieš derybas, kuriose Putino nebus, todėl derėsis su juo vienudu.

Prieš tai Paryžius sulaukė geros valios gesto – pusę metų Maskvoje kalintą verslininką po kelių E. Macrono telefono skambučių V. Putinas išleido į namų areštą. E. Macronui reikia Maskvos paramos dėl Irano ir Sirijos.

Tačiau didesnė staigmena būtų sprendimas baigti Rusijos karą Ukrainos rytų Donbaso regione.

Paryžius nori išnaudoti progą, kad Ukraina išrinko naują prezidentą ir jo partijai suteikė daugumą parlamente. Todėl išvakarėse Paryžiaus pareigūnai ragino Maskvą atsižvelgti į naujus V. Zelenskio siūlymus.

Kokie jie, neaišku, bet V. Zelenskis ilgai kalbėjosi su V. Putinu prieš porą savaičių, kai per dieną Donbase žuvo keturi Ukrainos kariai, kol kas daugiausia per jo valdymą. Jis spaudė atnaujinti prieš penkerius metus Normandijoje pradėtas, bet jau kone trejus metus nevykstančias derybas, kur be Rusijos ir Ukrainos dalyvauja ir Prancūzija bei Vokietija.

„Turime liautis sakę vieni kitiems, kad Normandijos formato susitikimas turi įvykti kada nors šiais metais. Kiek dar žmonių žus šiais metais? Štai kodėl noriu, kad jis įvyktų, nepaisant jokių ankstesnių diplomatinių susitikimų. Norime, kad vieni su kitais elgtumėmės žmoniškai, ir suprastume, kad labai svarbu susitikimą surengti artimiausioje ateityje“, – sakė Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.

Jis teigia sulaukęs V. Putino siūlymo, bet jo neskelbia. Tačiau viešai Kremlius kol kas nelinkęs atsakyti į Kijevo gestus, veikiau priešingai, rodo, kad nesvarbu, kas vadovauja Ukrainai, bet ir toliau išlaiko svertus ir pažadėjo teikti Rusijos pilietybę ukrainiečiams iš Donbaso, o gal ir visiems ukrainiečiams.

Vakarai šį žingsnį pasmerkė, bet neturi aiškios strategijos, kaip priversti Maskvą baigti karą, nusinešusį jau 13 tūkst. gyvybių.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 1:09 min.

Žinios. Atostogos baigėsi: pailsėjęs Emmanuelis Macronas spaus Vladimirą Putiną karo Ukrainoje klausimu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi