Pasaulyje

2019.08.19 09:55

Ataskaita: JAV karinė galia Rytuose jau nublanksta prieš Kiniją

ELTA2019.08.19 09:55

JAV pagal karinį pajėgumą nebėra Ramiojo vandenyno regione pirmaujanti valstybė, perspėjo vienas Australijos tyrimų institutas. Pasak jo, JAV gali būti sunku nuo Kinijos apginti savo sąjungininkes, pranešė AFP naujienų agentūra.

Griežta JAV studijų centro Sidnėjaus universitete paruošta ataskaita, išleista pirmadienį, skelbia, kad JAV karinės pajėgos yra „blogai pasirengusios“ akistatai su Kinija.

Jei paaiškėtų, kad toks vertinimas yra teisingas, tai esą sukeltų didelių problemų JAV sąjungininkėms – Australijai, Taivanui ir Japonijai – kurios yra tiesiogiai priklausomos nuo JAV saugumo garantijų.

Donaldo Trumpo prezidentavimo laiku kilo abejonių, ar valstybė gintų savo sąjungininkes, jei šios būtų priverstos susidurti su Kinijos agresija. Vis dėlto pastaroji ataskaita kelią klausimą, ar JAV iš viso sugebėtų padėti kovoti prieš Kiniją, net jei ir to norėtų.

Kaltindami Vašingtoną „strateginiu neišgalėjimu“, tyrimo autoriai teigia, kad dešimtmečius trukę Viduriniųjų Rytų karai, partizanavimas ir per mažos investicijos Ramiojo vandenyno sąjungininkes paliko neapsaugotas.

„Kinija kaip tik dabar tapo kaip niekad pajėgi mesti iššūkį regiono tvarkai ir jėga ją pakeisti – Kinijos oficialus gynybai skiriamas biudžetas išaugo 75 proc., dabar gynybai skiriama 178 milijardai dolerių, nors manoma, kad realioji skiriama suma yra daug didesnė.

Neseniai lankydamasis Australijoje JAV gynybos sekretorius Markas Esperas pasiūlė, kad JAV galėtų Azijoje dislokuoti vidutinio nuotolio raketas. Kol kas Australijos vyriausybė pabrėžė negavusi oficialaus prašymo priimti šiuos ginklus.

Svarbiausia, kad Pekinas investavo į tikslias balistines raketas ir prieš karinę intervenciją nukreiptas sistemas, dėl kurių JAV kariuomenei būtų sunku greitai pasiekti ginčijamas teritorijas. Šis pranašumas galėtų būti panaudotas užgrobti Taivano, Japonijos administruojamų salų ar Pietų Kinijos jūros teritoriją dar prieš tai, kai JAV pajėgos sugebėtų atvykti į šias vietas.

Ekspertai mano, kad JAV sausumos raketų dislokavimas ir pasikeitęs JAV jūrų pajėgų korpuso vaidmuo bus gyvybiškai svarbūs kovojant su Kinija, taip pat svarbi kolektyvinė regioninė gynyba – Australija ir Japonija esą prie bendros gynybos turėtų prisidėti daugiau.