Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.19 09:42

Paleistas Gibraltare sulaikytas tanklaivis, Iranas teigia perspėjęs JAV

atnaujinta 10.51
BNS 2019.08.19 09:42

Irano naftos tanklaivis, atsidūręs diplomatinio ginčo centre, vėlyvą sekmadienį išplaukė iš Gibraltaro, šios Didžiosios Britanijos valdos pareigūnams atmetus Jungtinių Valstijų reikalavimą jį konfiskuoti.

Kaip rodo jūrų laivybos stebėsenos portalo „MarineTraffic“ duomenys, laivas, kuris buvo sulaikytas liepos 4-ąją prie Gibraltaro krantų, sekmadienio vakarą pakėlė inkarą ir išplaukė pietų kryptimi.

Gibraltaro pareigūnai kol kas nepatvirtino, kad tanklaivis išplaukė.

Laivas buvo sulaikytas praėjusį mėnesį padedant Britanijos karališkiesiems jūrų pėstininkams, įtarus, jog juo gabenama nafta į Siriją, pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas. Iranas ne kartą tai paneigė.

Gibraltaro valdžia anksčiau sekmadienį pareiškė negalinti prašyti teismo orderio sulaikyti Irano supertanklaivį, nes JAV įvestos sankcijos Iranui Europos Sąjungoje nėra taikomos.

Laivo sulaikymas smarkiai pablogino Teherano ir Londono santykius. Po šio incidento Iranas sulaikė Hormūzo sąsiauriu plaukusį Didžiojoje Britanijoje registruotą tanklaivį „Stena Impero“.

JAV Valstybės departamentas tvirtina, kad Irano tanklaivis „Grace 1“, dabar pervadintas „Adrian Darya“, ir jo naftos krovinys turi būti konfiskuoti už Amerikos įvestų sankcijų pažeidimą.

Įtampa tarp Teherano ir Vašingtono nuolat auga, JAV prezidentui Donaldui Trumpui pernai nusprendus, kad Amerika turi pasitraukti iš 2015-ųjų istorinės sutarties tarp galingųjų šalių ir Irano dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos. Vašingtonas taip pat grąžino Iranui vienašališkai taikytas sankcijas.

Iranas teigia perspėjęs

Teheranas pirmadienį pareiškė, kad perspėjo Vašingtoną nebebandyti areštuoti Irano tanklaivio, kuris buvo sulaikytas liepos 4-ąją prie Gibraltaro krantų ir išvakarėse buvo paleistas.

„Iranas amerikiečių pareigūnams oficialiais kanalais perdavė reikalingus perspėjimus... nedaryti tokios klaidos, nes tai turėtų rimtų pasekmių“, – per spaudos konferenciją sakė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Abbasas Mousavi.

rano naftos tanklaivis „Grace 1“, dabar pervadintas „Adrian Darya“, atsidūręs diplomatinio ginčo centre, vėlyvą sekmadienį išplaukė iš Gibraltaro, šios Didžiosios Britanijos valdos pareigūnams atmetus Jungtinių Valstijų reikalavimą jį konfiskuoti.

Gibraltaro pareigūnai kol kas nepatvirtino, kad tanklaivis išplaukė.

Laivas buvo sulaikytas praėjusį mėnesį padedant Britanijos karališkiesiems jūrų pėstininkams, įtarus, jog juo gabenama nafta į Siriją, pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas. Iranas ne kartą tai paneigė.

Praėjus dviem savaitėms po šio incidento Iranas sulaikė Hormūzo sąsiauriu plaukusį Didžiojoje Britanijoje registruotą tanklaivį „Stena Impero“.

Teheranas teigia, kad šis tanklaivis pažeidinėjo „tarptautines jūrų laivybos taisykles“, bet šio laivo sulaikymas daugelio buvo laikomas veidrodiniu atsaku į „Grace 1“ sulaikymą.

Pirmadienį A. Mousavi paneigė kalbas, kad šių dviejų tanklaivių sulaikymai yra susiję.

„Tarp šių dviejų laivų [sulaikymų] nėra jokio ryšio“, – pabrėžė Irano URM atstovas.

„Tas laivas padarė du ar tris jūrų laivybos pažeidimus“, – sakė jis, turėdamas galvoje tanklaivį „Stena Impero“, kuris buvo sulaikytas prie Bandare Abaso uosto Irano Hormozgano provincijoje.

„Tai aiškinasi teismas. Tikimės, kad [tyrimas] bus užbaigtas kuo greičiau ir bus paskelbtas verdiktas“, – pridūrė A. Mousavi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi