Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.18 17:52

Gibraltaras atmetė JAV reikalavimą konfiskuoti Irano tanklaivį

BNS 2019.08.18 17:52

Gibraltaras sekmadienį atmetė Jungtinių Valstijų reikalavimą konfiskuoti diplomatinio ginčo centre atsidūrusį Irano naftos tanklaivį, kuris po beveik pusantro mėnesio trukusio sulaikymo rengiasi išplaukti iš šios Didžiosios Britanijos valdos.

Gibraltaro valdžia pareiškė negalinti prašyti teismo orderio sulaikyti Irano supertanklaivį, nes JAV įvestos sankcijos Iranui Europos Sąjungoje (ES) nėra taikomos.

„ES sankcijų režimas Iranui, kuris galioja Gibraltare, yra daug siauresnis nei tas, kuris taikomas JAV“, - sakoma Gibraltaro valdžios atstovų pareiškime.

Laivas buvo sulaikytas liepos 4-ąją padedant Britanijos karališkiesiems jūrų pėstininkams, įtarus, jog juo gabenama nafta į Siriją, pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas. Iranas ne kartą tai paneigė.

Gibraltaro teismas ketvirtadienį nurodė paleisti tanklaivį, tačiau penktadienį JAV Valstybės departamentas pateikė prašymą jį sulaikyti už dalyvavimą remiant neteisėtus naftos gabenimus į Siriją. Anot departamento, naftą gabena Islamo revoliucinės gvardijos korpusas (IRGC), kurį Vašingtonas yra pripažinęs teroristine organizacija.

Laivo sulaikymas smarkiai pablogino Teherano ir Londono santykius. Po šio incidento Iranas sulaikė Hormūzo sąsiauriu plaukusį Didžiojoje Britanijoje registruotą tanklaivį „Stena Impero“.

JAV Valstybės departamentas tvirtina, kad Irano tanklaivis „Grace 1“, dabar pervadintas „Adrian Darya“, ir jo naftos krovinys turi būti konfiskuoti už Amerikos įvestų sankcijų pažeidimą.

Įtampa tarp Teherano ir Vašingtono nuolat auga, JAV prezidentui Donaldui Trumpui pernai nusprendus, kad Amerika turi pasitraukti iš 2015-ųjų istorinės sutarties tarp galingųjų šalių ir Irano dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos. Vašingtonas taip pat grąžino Iranui vienašališkai taikytas sankcijas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi