Pasaulyje

2019.08.17 23:24

Sumaištis Šiaurės Airijoje: „Brexitas“ be susitarimo gali suardyti trapią taiką

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.17 23:24

Jungtinėje Karalystėje šiandien vykstančios atminimo ceremonijos primena, kuo gresia „Brexitas“ be susitarimo Airijos saloje, kur vėl iškiltų siena. Į neramumų krečiamą Šiaurės Airiją prieš pusę amžiaus pasiųsti britų kariai pagerbia tarnybos draugus kaip taikos palaikytojus.

Jie reikalauja neteisti tų, kurie kaltinami dėl civilių žūčių ir neprilyginti karių veiksmų kovotojų nusikaltimams. „Brexitas“ be susitarimo gresia suardyti trapią taiką, kurią 98-aisiais užtikrino Didžiojo penktadienio taikos susitarimas.

Britų kariuomenės veteranai pagerbia tarnybos draugus, kuriuos laiko neapdainuotais didvyriais, mėginusiais išsaugoti taiką saloje, šimtmečius draskomoje religinių kovų tarp protestantų ir katalikų, o pastarąjį šimtmetį – dar ir politinių kovų tarp norinčių Šiaurės Airiją prijungti prie Airijos ir siekiančių išlaikyti ją Jungtinėje Karalystėje.

„Turime išmokti susitvarkyti su praeitimi. Turime priimti, kad praeitis įvyko. Ir turime kartu judėti pirmyn, susivokti, ką ji reiškė“, – sako Šiaurės Airijos veteranų asociacijos atstovas Ianas Simpsonas.

Bet tai, kas britų valdžios šalininkams buvo taikos misija, daugeliui airių tik padėjo plieksti konflikto liepsnas. Prieš 50 metų šios riaušės Deryje konfliktą pavertė trišaliu, kai prie katalikų ir protestantų kovotojų prisijungė ir britų pajėgos.

Iš viso per tris dešimtmečius trukusią vadinamąją sumaištį žuvo 3,5 tūkst. žmonių, manoma, kad dešimtadalį nužudė kariuomenė ir policija. Per vadinamąjį kruvinąjį sekmadienį Londonderyje kariai apšaudė katalikų eiseną ir nužudė 14 žmonių.

Vieną buvusį karį Šiaurės Airijos prokurorai pažadėjo teisti. Aukų artimieji patenkinti, bet nerimauja, kad vyriausybė nepateiks visų turimų duomenų. Tuo metu buvę tarnybos draugai reiškia solidarumą, bet kreivai žiūri ir į politikų norą kariams skelbti amnestiją, esą tai pripažintų valdžios kaltę ir prilygintų jų veiksmus kovotojų nusikaltimams.

Daug kartų skelbta, kad kariai – neteisingoje pusėje. Bet saugumo pajėgos per sumaišties metus rizikavo gyvybėmis. Jie saugojo visus bendruomenės narius – Romos katalikus, protestantus, nesvarbu ką. Jų užduotis buvo saugoti ir gelbėti gyvybes.

Airijos politikai baiminasi, kad viskas gali prasidėti iš naujo. Naujos riaušės Belfaste praėjusią savaitę priminė, kad nuoskaudos neišblėso per du dešimtmečius nuo Didžiojo penktadienio taikos susitarimo, kai sutarta nusiginkluoti ir pasidalyti valdžią.

Esminis dalykas buvo įsipareigojimas, kad Airijos saloje daugiau niekada nebeiškils siena. Bet dabar siena iškilti gali jau lapkričio 1-ąją, jei Jungtinė Karalystė išstos iš Europos Sąjungos be susitarimo, kaip nusitaikęs naujasis premjeras Borisas Johnsonas.

„Jungtinė Karalystė jokiomis aplinkybėmis nesteigs patikros ties Šiaurės Airijos siena. Visą energiją mesime, kad išspręstume netrikdomos pasienio prekybos problemas. Tai galime padaryti, yra visokiausių technologinių sprendimų, bet spręskime tai po išstojimo, kai derėsimės dėl laisvosios prekybos sutarties“, – teigia Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas.

Bet Airija sako, kad nesiderės, kol bus išspręstas sienos klausimas. O technologiniai sprendimai visi apsvarstyti, ir visi pripažinti netinkamais. Kai Šiaurės Airija per referendumą balsavo likti bendrijoje, už prisijungimą prie Airijos pasisakanti partija „Sinn Fein“ žada reikalauti referendumo.

„Labai aiškiai jam pasakėme, kad „Brexitas“, o juo labiau netvarkingas „Brexitas“, visiems atrodo kaip dramatiškas aplinkybių saloje pasikeitimas ir tokiomis aplinkybėmis neįsivaizduojama, kad žmonėms nebūtų duota galimybė drauge nuspręsti dėl ateities“, – dėsto „Sinn Fein“ partijos pirmininkė Mary Lou McDonald.

Penkių šimtų kilometrų pasienis virs išorine Europos Sąjungos siena ir bendrija negalės leisti, kad ten nebūtų kontrolės. O bet kokia kontrolė gali reikšti, kad kovotojai taikysis į pareigūnus, stebėjimo kameras ar infrastruktūrą. Dar svarbiau, kaip sako Didžiojo penktadienio susitarimo derybininkas, žmonės po dviejų dešimtmečių vėl turės pasirinkti aiškią tapatybę, o tokioje aplinkoje – tai tiesus kelias į naują, pavojingą sumaištį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt