Pasaulyje

2019.08.17 15:18

Pakistano premjeras sveikina JT sprendimą aptarti padėtį Kašmyre

BNS 2019.08.17 15:18

Pakistano ministras pirmininkas Imranas Khanas šeštadienį pasveikino Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sprendimą aptarti padidėjusią įtampą ginčijamame Kašmyro regione, bet Indija ankstesnę dieną šį retą posėdį pasmerkė.

Įtampa regione padidėjo, Indijai anksčiau šį mėnesį panaikinus savo administruojamos Kašmyro dalies autonomiją ir įvedus tiesioginį valdymą.

Dėl šio žingsnio Pakistanas paragino tarptautinę bendruomenę įsikišti ir padėti išspręsti jau dešimtmečius besitęsiantį ginčą.

„Sveikinu JTST posėdį, skirtą aptarti rimtai padėčiai okupuotame Džamu ir Kašmyre“, – per „Twitter“ parašė I. Khanas, Saugumo Tarybai penktadienį pirmąkart nuo 1971 metų susirinkus apsvarstyti padėties šiame Himalajų regione.

„Atkreipti dėmesį į Kašmyro žmonių kančias ir užtikrinti šio ginčo sprendinį yra šios pasaulinės organizacijos atsakomybė“, – pabrėžė jis.

Pakistano užsienio reikalų ministras Shahas Mehmoodas Qureshi sakė, kad jo šalis įkurs Kašmyro reikalų biurus kitų valstybių sostinėse ir kad jiems bus pavesta „užsiimti lobizmu dėl kašmyriečių ir jų teisės į apsisprendimą“.

Pakistano ginkluotosios pajėgos bus pasiruošusios pateikti „stiprų atsaką“ į bet kokį Indijos „nevykusį“ veiksmą po JT posėdžio, per šeštadienį surengtą bendrą spaudos konferenciją su kariuomenės atstovu Asifu Ghahooru sakė diplomatijos vadovas.

Indija visuomet tvirtino, kad Kašmyro klausimas gali būti išspręstas tik dvišalėmis derybomis su Pakistanu. Delio ambasadorius prie JT Syedas Akbaruddinas penktadienį išreiškė nepasitenkinimą dėl Saugumo Tarybos diskusijų.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, penktadienį pasikalbėjęs su I. Khanu, paragino branduolinių ginklų turinčias varžoves grįžti prie derybų stalo.

Kašmyras yra padalytas į Indijos ir Pakistano valdomas sritis nuo pat jų nepriklausomybės paskelbimo 1947 metais. Abi šalys dėl šio regiono jau dukart kariavo, be to, prie abiejų sričių faktinės sienos, vadinamos Kontrolės linija, nuolat įvyksta ginkluotų susirėmimų, neretai nusinešančių žmonių gyvybių.

Anksčiau šiais metais abi varžovės vėl buvo priartėjusios prie didelio konflikto po vasarį įvykdyto kovotojų išpuolio Indijos kontroliuojamoje Kašmyro dalyje, už kurį atsakomybę prisiėmė viena Pakistane veikianti grupuotė. Po šios atakos abi šalys apsikeitė aviacijos smūgiais.

Nuo sukilimo prieš Indijos valdymą pradžios 1989 metais Kašmyre žuvo dešimtys tūkstančių žmonių, daugiausiai civilių.