Pasaulyje

2019.08.16 22:06

Maskva ruošiasi šeštadienio protestams

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.16 22:06

Šeštadienį protestams už laisvus ir nepriklausomus rinkimus Maskvoje ruošiasi ne tik opozicija, bet ir viena Maskvos nevyriausybinė organizacija – „OVD-Info", kurios savanoriai ir darbuotojai jau aštuonerius metus šalyje fiksuoja politinius persekiojimus. Per pastaruosius protestus organizacijos samdomi advokatai suimtiesiems suteikia teisinę pagalbą.

Ala Frolova dalyvauja teismuose ne tik palaikyti suimtųjų per protestus, bet ir fiksuoti. Žmogaus teisių stebėtojų organizacija „OVD-Info“, kurioje dirba A. Frolova, teisiamajam už dalyvavimą protestuose Konstantinui Kotovui pasiūlė nemokamas advokato paslaugas.

Nors vaikinui gresia penkeri metai kalėjimo, o teismas politizuotas, svarbiausia, surinkti dokumentus. Vėliau galima kreiptis ir į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Tokių, kuriems per pastarąjį mėnesį „OVD-Info“ padėjo, – daugybė. Įkurta prieš aštuonerius metus, kai Maskvoje taip pat vyko protestai, organizacija fiksuoja suėmimus. Pagalbos prašymai telefonu priimami visą parą.

„OVD-Info“ yra nepriklausomas projektas, ginantis žmogaus teises ir fiksuojantis politinius suėmimus bei persekiojimus. Mums išaugus, dabar sulaikytiesiems per politines demonstracijas suteikiame ir teisinę pagalbą, padedame tiems, kuriems daromas politinis spaudimas.“, – pasakoja A. Frolova.

Pastarosios savaitės organizacijai – darbymetis. Grupė skaičiuoja, kad sulaikytųjų per Maskvoje ir kituose Rusijos miestuose vykstančius protestus – 3 tūkstančiai. Paskambinę organizacijai sulaikytieji pirmiausia praneša savo buvimo vietą, teisininką ar savanorį reikia siųsti greitai, nuovadose – chaosas. 24-erių studentas Aleksandras Finiarelis vienas tų, kuriam padėjo „OVD-Info“ atsiųstas teisininkas.

„OVD-Info paskambinome ir pasakėme, kas esame bei kas su mumis važiuoja policijos automobilyje. Tada jie mums patarė, kaip su policija reikėtų elgtis. Paprasčiausiai mus nuramino. Jie patikino, kad mus seks ir galiausiai padės“, – sako studentas.

„OVD-Info“ darbuotojas Leonidas Drabkinas pasakoja, kad svarbiausia – rinkti informaciją.

„Mūsų pagrindinis šūkis – informacija jus apgina. Manome, kai apie asmenį pasidalijama informacija, jis tampa saugesnis, nes daugiau žmonių sužino, kas jis ir kas jam nutiko“, – tikina jis.

Oficialią informaciją apie sulaikytuosius policija linkusi nuslėpti. Jie sako organizacijos darbuotojai ir priduria, kad teisinė kova virsta ir politine. Kovoti 27 „OVD-Info“ darbuotojams ir 300 savanorių finansiškai padeda Europos Taryba ir rėmėjai. Skaičiuojama, kad vien per liepos mėnesį organizacijai paaukota per 100 tūkstančių eurų.

Panorama. Pesimistiškos ekonomikos prognozės: pensininkai per dvejus metus prarado apie tūkstantį eurų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt