Pasaulyje

2019.08.16 20:29

Kitą savaitę pradės veikti JAV ir Turkijos operacijų centras Sirijoje

BNS2019.08.16 20:29

JAV ir Turkijos operacijų centras, sieksiantis sukurti saugumo zoną šiaurės Sirijoje, kad sumažėtų įtampa tarp Ankaros ir Jungtinių Valstijų remiamų kurdų kovotojų, pradės savo veiklą kitą savaitę, penktadienį paskelbė turkų gynybos ministras.

„Pasiekėme bendrą susitarimą dėl oro erdvės koordinavimo ir kontrolės bei daugelio kitų klausimų“, – pietrytinėje Turkijos Šanliurfos provincijoje sakė gynybos ministras Hulusi Akaras. Šanliurfoje jis susitiko su kariais, atrinktais dalyvauti naujojoje operacijoje.

Bendras operacijų centras, dėl kurio JAV ir Turkija susitarė praėjusią savaitę, „pilnu pajėgumu dirbs nuo kitos savaitės“, savo tinklalapyje paskelbė H. Akaras.

Amerikiečių delegacija Šanliurfoje dirba nuo pirmadienio.

JAV ir Turkijos operacijų centras padės sukurti „saugumo zoną“ šiaurės Sirijoje, kad kurdų Liaudies apsaugos daliniai (YPG) nepriartėtų prie Turkijos sienos.

Turkija ne kartą įspėjo, kad planuoja surengti puolimą prieš YPG Sirijoje. Ankara tvirtina, kad YPG yra uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK), nuo 1984-ųjų tęsiančios kruviną sukilimą Turkijos pietryčiuose, teroristinė atšaka.

Tuo metu JAV remia YPG, nes laiko kurdų pajėgas veiksminga jėga kovojant su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS). Amerikiečių gynybos pareigūnai nuo pirmadienio Ankaroje veda derybas su kolegomis turkais, siekdami užkirsti kelią galimai turkų karinei intervencijai.

Kol kas nedaug žinoma, kokio dydžio bus planuojama saugumo zona ir kaip ji veiks, tačiau Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu ketvirtadienį sakė, kad ten bus stebėjimo postų ir vyks bendros patruliavimo misijos.

Turkų diplomatijos vadovas sakė, jog JAV prezidentas Donaldas Trumpas kiek anksčiau pažadėjo, kad saugumo zona bus 32 km pločio.

Pasak H. Akaro, su Vašingtonu sutarto grafiko iki šiol buvo laikomasi.

„Tikimės, kad taip bus ir toliau“, – pridūrė gynybos ministras.

Turkijoje gyvena daugiausia pabėgėlių iš Sirijos pasaulyje – daugiau kaip 3,6 mln. Tačiau Turkija šalies viduje susiduria su augančiu spaudimu paspartinti jų sugrąžinimą į Sirijos teritorijas, kur tvyro taika.

Turkija dukart – 2016-aisiais ir 2018-aisiais – vienašališkai surengė puolimus šiaurės Sirijoje: pirmą kartą – prieš IS, antrąjį – prieš YPG.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt