Pasaulyje

2019.08.16 15:35

Estija nori, kad Baltijos šalys kartu planuotų gynybą su JAV, Lietuva patenkinta dabartiniu formatu

Andrius Balčiūnas, LRT.lt 2019.08.16 15:35

Rugpjūčio pradžioje Estija paskelbė memorandumą, kuriuo pakvietė visas tris Baltijos valstybes kartu dirbti su JAV kuriant bendrą regiono gynybos strategiją. Tačiau Lietuvos ministerijos teigia, jog kol kas papildomų formatų ar dokumentų rengti poreikio nėra.

Rugpjūčio 8 dieną Estijos valdžios paskelbtame memorandume nurodoma, kad šiuo metu tarp Estijos ir JAV nėra „nevyksta jokios strateginės diskusijos dėl gynybos politikos formavimo“, o transatlantiniai partnerių santykiai šiuo metu yra atšalę, todėl europiečiai mažiau pasitiki JAV saugumo garantijomis.

Estija savo saugumo garantu laiko būtent JAV, todėl memorandume teigia sieksiantis aktyvesnio JAV įtraukimo į savo saugumo užtikrinimą.

Tačiau Lietuva jau vykdo dvišalį bendradarbiavimą su JAV. Krašto apsaugos ministerija (KAM) atsiųstame pranešime nurodo, jog 2019 metais pasirašė 5 metų planą su JAV Gynybos departamentu bendradarbiauti gynyboje.

Pagrindinis dėmesys bus skiriamas skiriamas „bendroms pratyboms ir mokymams, atgrasymo priemonių Baltijos regione stiprinimui, dalyvavimui tarptautinėse operacijoje, regioninių kibernetinių pajėgumų vystymui, kt. Šiuo dokumentu siekiama užtikrinti veiklos tęstinumą ir tinkamą ilgalaikių projektų finansavimą. Plano turinys bus kasmet peržiūrimas ir pagal poreikį atnaujinamas.“

Anot Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos (URM), „Lietuva tapo pirmąja šalimi, su kuria buvo pasirašytas toks dokumentas“.

Kviečia dirbti kartu

Paskelbtame memorandume rašoma, kad „amerikiečiai susitikimus su Estija laiko mandagumo vizitais, preferenciją dėl paprastumo teikia susitikimams su visomis Baltijos šalimis iš karto“, tada pranešė Estijos nacionalinis transliuotojas „ERR“.

Todėl Estija siūlo su JAV derėtis iš karto visoms trims Baltijos valstybėms. LRT.lt atsiųstame atsakyme URM sveikina „bet kokį artimesnį JAV bendradarbiavimą su Baltijos šalimis, ypač saugumo srityje“, bet primena, jog tokio formato derybos jau vyksta – 2018 metų lapkritį Vilniuje vyko Baltijos šalių ir JAV strateginio dialogo susitikimas, 2019 m. rugsėjį tokio formato renginys vyks Vašingtone.

KAM nurodo, jog pasirašius minėtą 5 metų planą, „papildomiems dokumentams šiuo metu Krašto apsaugos ministerija poreikio nemato.“

Taip pat skaitykite