Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.15 22:11

Zelenskio susitarimas dėl karių išvedimo pafrontės gyventojų neramina: Porošenkos laikais teigia miegoję ramiau

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra pareiškęs, kad susitarimas su Rusijos remiamais separatistais nutraukti ugnį ir išvesti nuo fronto linijos pajėgas – pirmas žingsnis į ilgalaikes paliaubas. Tačiau Ukrainos kariams pradėjus trauktis, pafrontėje gyvenantys žmonės sako besijaučiantys nesaugiai. Jie prasitaria esą prezidento Petro Porošenkos laikais jautęsi, kad nebus palikti likimo valiai, o dabar nėra tokie tikri dėl ateities. 

Stanyčno Luhanskės kaimas Ukrainos pusėje šalia fronto linijos. Ten stovintys namai rodo, ką kaimas išgyveno per pastaruosius penkerius metus: žuvo tūkstančiai, netoli – apsišaukėliška Luhansko respublika, o už miško – jau Rusija.

Kai kurie kaimo gyventojai gyveno pačiame Luhanske, bet pabėgo, kai ėmė siautėti prorusiški separatistai, ir įsikūrė Kijevo kontroliuojamoje teritorijoje.

Čia, pafrontės linijoje, buvo dislokuoti Ukrainos kariai, bet pagal paskutinį paliaubų susitarimą jie pamažu išvedami, o kaimo gyventojai pasijuto nesaugiai, kai visai netoli separatistai.

„Bijome, kad naktį gali pereiti upę ir užimti kaimą. Visai galimas toks scenarijus, tuomet mums galas“, – įsitikinusi kaimo gyventoja Anna.

Nerimą kelia žinios apie separatistų pažeidžiamas paliaubas. Ne taip seniai žuvo keturi Ukrainos kariai. Liepą prezidentas V. Zelenskis lankėsi šiame kaime kartu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku. Tuomet pradėti išvesti kariai, perdislokuojama sunkioji technika.

Stanyčno Luhanskė svarbi tuo, kad čia veikia vienintelė perėja iš Kijevo kontroliuojamos teritorijos į vadinamąją Luhansko respubliką. Tad per tiltelį į abi puses kasdien pereina apie 11 tūkst. žmonių.

Prieš trejus metus čia buvo tiltas, kuriuo galėjo važiuoti ir automobiliai, bet jis buvo susprogdintas.

Liepą Minske derybininkai sutarė – minos bus neutralizuotos, o tiltas atstatytas, bet gyventojų nuomonės dėl to, ar reikia tiltą visiškai atstatyti, išsiskiria.

„Jeigu Luhanske neparduosime to, ką išauginame, liksime visai be pinigų. Ir taip nėra pinigų už dujas susimokėti. Produktus labai pigiai parduodame, kaime niekam jų nereikia, be Luhansko neišgyventume“, – tvirtina Stanyčno Luhanskės gyventoja Svitlana.

Kitos kaimo gyventojos, kurios bent kartą per mėnesį eina į separatistų teritoriją aplankyti vaikų ir vaikaičių, sako nenorinčios tilto, kuriuo galėtų važiuoti mašinos.

Esą, kai Ukrainos kariai nebuvo pajudėję, ramiau miegojo, o dabar nežinia, kas gali naktį šlaistytis aplink namus. Jos teigia P. Porošenkos laikais besijautusios tvirčiau, o V. Zelenkis kaimo gyventojams – dar mįslė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi