Pasaulyje

2019.08.15 17:19

Vokietijoje devynmetė dėl lytinės diskriminacijos padavė į teismą berniukų chorą

Raimondas Čiuplys, BNS2019.08.15 17:19

Vokietijoje 9-metė padavė į teismą prieš daugiau nei 500 metų įkurtą Berlyno berniukų chorą, tvirtindama, kad nebuvo į jį priimta tik todėl, kad yra mergaitė.

Ši byla šalyje pakurstė debatus, kas yra svarbiau – lygios teisės ar meno laisvė.

Brandenburgo kurfiursto Frydricho II 1465 metais įkurtas choras yra vienas garsiausių berniukų chorų Vokietijoje. Per savo 554 gyvavimo metus šis choras niekada nėra priėmęs į savo gretas mergaičių.

Devynmetė, kurios tapatybė neatskleidžiama siekiant apsaugoti jos privatumą, kovą dalyvavo atrankoje į chorą, tačiau nebuvo priimta, nurodė Berlyno administracinis teismas, penktadienį turintis paskelbti nutartį šioje byloje.

Choras tvirtina, kad mergaitės lytis nebuvo svarbiausia priežastis jos nepriimti. Anot choro, ji būtų sulaukusi kvietimo prisijungti, jei būtų parodžiusi išskirtinį talentą ar motyvaciją, taip pat – „jei jos vokalas būtų derėjęs prie pageidaujamo berniukų choro skambėjimo“.

Choras taip pat išreiškė abejonių, ar jam būtų pavykę bendradarbiauti su mergaitės tėvais.

Mergaitės mama, pateikusi skundą dukters vardu, tvirtina, kad valstybės finansuojamo choro sprendimas yra diskriminacinio pobūdžio ir pažeidžia jos vaiko teises į lygias galimybes.

Ši byla sulaukė didžiulio visuomenės dėmesio. Chorą palaikanti stovykla argumentuoja, kad mergaitės priėmimas būtų padaręs galą tradiciniam šio choro skambėjimui.

Apžvalgininkė Hannah Bethke (Hana Betė) šią savaitę įtakingame laikraštyje „Frankfurter Allegemeine Zeitung“ rašė, jog „niekas nesako, kad mergaitės negali dainuoti“.

„Tačiau skiriasi tembras, o vertinimus reikėtų palikti muzikantams ir muzikologams“, – rašė ji.

„Visi, reikalaujantys šioje situacijoje užtikrinti klaidingai traktuojamą lyčių lygybę, aukoja kultūrinę vertybę“, – pažymėjo H. Bethe.

Berlyno muzikologė Ann-Christine Mecke (An Kristinė Mekė) visuomeninei televizijai ZDF sakė, kad dainininkų balsus reikėtų vertinti kaip instrumentus „su specifinėmis garso savybėmis“.

Berniukų ir mergaičių balsų skirtumai yra girdimi ir pastebimi, sakė ji. Visgi, anot muzikologės, šie skirtumai nėra tokie reikšmingi, kaip daugelis tvirtina. A. Ch. Mecke išreiškė viltį, kad šis atvejis atvers naujų galimybių mergaitėms ir paskatins objektyvesnį, nuo įprastų klišių bei mitų apsaugotą požiūrį į berniukų ir mergaičių balsus.

Advokatė Susann Braecklein (Zuzana Brėklein) sakė, kad jos klientė, anksčiau dainavusi ne viename vaikų chore, bandė patekti į šį chorą 2016 ir 2018 metais, tačiau abu kartus sulaukė neigiamo atsakymo, nors net nedalyvavo perklausoje.

Gruodį mergaitė sulaukė Menų universiteto muzikos fakulteto, kuriam priklauso choras, dekano laiško, kuriame teigiama, kad „mergaitė niekada nedainuos berniukų chore“, sakė S. Braecklein.

Anot advokatės, nors sulaukė neigiamo atsakymo, kovą mergaitė buvo pakviesta į perklausą, tačiau tik tam, kad jos prašymas vėl būtų atmestas nurodžius, kad jai stinga talento ir motyvacijos dainuoti berniukų chore.

Choras atsisakė pateikti komentarų.

Chorą sudaro iš viso 11 grupių, kuriose dainuoja apie 250 berniukų ir jaunuolių nuo 5 iki 25 metų.