Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.14 20:06

Kanados premjeras buvo pripažintas pažeidusiu etiką

atnaujinta 20.54
BNS 2019.08.14 20:06

Kanados etikos komisija trečiadienį pareiškė, kad šalies ministras pirmininkas Justinas Trudeau pažeidė etiką darydamas spaudimą prokurorams, siekiant nutraukti vienai stambiai įmonei iškeltą bylą; dėl šių kaltinimų jo liberalų vyriausybę rinkimų metais apėmė didelė politinė krizė.

Anksčiau šiemet kilęs skandalas smarkiai supurtė J. Trudeau vyriausybę. Dėl to postus paliko du ministrai ir du aukšto rango pareigūnai, o premjero Liberalų partijos reitingai artėjant spalį vyksiantiems parlamento rinkimams smarkiai nusmuko.

Nepriklausomas parlamento etikos komisaras Mario Dionas pareiškė, kad J. Trudeau ir jo komanda neteisėtai siekė „paveikti generalinės prokurorės sprendimą dėl to, ar įsikišti į reikalą, susijusį su baudžiamuoju persekiojimu“.

Premjerui teks sumokėti nedidelę baudą, kuri gali siekti 500 Kanados dolerių (337 eurus), už tai, kad pažeidė interesų konfliktų teisės aktą, tačiau likus vos dviem mėnesiams iki rinkimų politinė šio pažeidimo kaina gali būti gerokai skaudesnė.

Buvusi generalinė prokurorė ir teisingumo ministrė Jody Wilson-Raybould (Džodi Vilson-Reibold) kovą paliudijo, kad J. Trudeau ir aukšto rango jo vyriausybės nariai nederamu būdu ir su „užslėptais grasinimais“ mėgino daryti jai spaudimą nutraukti Kanados inžinerijos įmonei „SNC-Lavalin“ 2015 metais iškeltą bylą dėl įtarimų korupcija Libijoje.

J. Wilson-Raybould vasarį atsistatydino iš kabineto. Mėnesiu anksčiau ji buvo pažeminta pareigose ir paskirta veteranų reikalų ministre.

Vasario mėnesį savo postą paliko ir artimiausias ministro pirmininko patarėjas bei geriausias draugas Geraldas Buttsas.

J. Trudeau atstovas pranešė, kad premjeras kiek vėliau paskelbs pareiškimą ir atsakys į žurnalistų klausimus.

Anksčiau šiemet ministras pirmininkas sakė labai rimtai žiūrįs į susidariusią situaciją, o visas šis reikalas išprovokavo svarbias diskusijas.

„Tačiau tuo pat metu neturėtume pamiršti platesnio vaizdo“, – kalbėjo jis.

J. Trudeau pripažino kalbėjęsis apie tą reikalą su J. Wilson-Raybould, tačiau pabrėžė, jog elgėsi tinkamai.

M. Diono ataskaitoje sakoma, kad „buvo pasinaudota premjero ir jo biuro autoritetu siekiant apeiti, pakenkti ir galiausiai pamėginti diskredituoti prokuratūros vadovės sprendimą“ ir J. Wilson-Raybould kaip generalinės prokurorės autoritetą.

Etikos komisaras taip pat pareiškė, kad „partijos politiniai interesai buvo neteisingai pateikti generalinei prokurorei svarstyti“, ypač pabrėžiant, kad kaltinamasis teismo nuosprendis šioje byloje atimtų iš „SNC-Lavalin“ pelningų vyriausybinių kontraktų, todėl bendrovei tektų atleisti darbuotojų, o tai esą pakenktų galimybei Liberalų partijai būti vėl išrinktai į valdžią.

Monrealyje įsikūrusi įmonė „SNC-Lavalin“ įtariama 2001–2011 metais sumokėjusi dešimtis milijonų dolerių kyšių, kad užsitikrintų Libijos vyriausybės užsakymų Moamero Kadhafi valdymo metais.

„SNC-Lavalin“ lobistai atvirai ragino Kanados vyriausybę išspręsti šį ginčą be teismo. Tai reikštų, kad įmonė turėtų sumokėti jai skirtą baudą ir sutikti su tam tikromis kontrolės priemonėmis.

Baudžiamoji byla, pasak bendrovės, galėtų labai pakenkti jos verslui ir be darbo palikti tūkstančius žmonių.

J. Wilson-Raybould atsisakė prašyti prokurorų sutikti su neteisminiu sprendimu, todėl byla bus nagrinėjama teisme.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi