Pasaulyje

2019.08.13 19:58

Paryžius ragina Putiną reaguoti į Ukrainos „pasiūlymus“ dėl karo užbaigimo

BNS2019.08.13 19:58

Paryžius tikisi, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigiamai sureaguos į ukrainiečių lyderio Volodymyro Zelenskio pasiūlymus, kaip užbaigti penkerius metus trunkantį Maskvos ir Kijevo konfliktą, antradienį pareiškė vienas Prancūzijos prezidentūros pareigūnas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas kitą pirmadienį savo vasaros rezidencijoje Viduržemio jūroje – viduramžių Bregansono forte – priims V. Putiną, atvykstantį reto vizito į Vakarų šalį.

„Prezidentas Zelenskis pateikė pasiūlymų, į kuriuos, mūsų manymu, prezidentas Putinas turėtų skatinamai sureaguoti“, – teigė prancūzų pareigūnas, paprašęs neminėti jo pavardės.

„Intensyvinsime savo pastangas Ukrainos klausimu, ypač dėl Normandijos formato“, – sakė tas pareigūnas, turėdamas omenyje derybas dėl konflikto Rytų Ukrainoje, kuriose dalyvauja Ukraina, Rusija, Vokietija ir Prancūzija.

„Prezidento Zelenskio išrinkimas suteikia mums erdvės manevrams“, – pridūrė Eliziejaus rūmų pareigūnas.

E. Macronas yra suinteresuotas tarpininkaujant pasiekti Rytų Ukrainoje nuo 2014 metų vykstančio konflikto pabaigą, o birželį jis buvo pasikvietęs V. Zelenskį derybų. Tai buvo viena pirmųjų buvusio komiko užsienio kelionių prezidento poste.

V. Zelenskis yra siūlęs V. Putinui susitikti derybų akis į akį, o praėjusią savaitę paskambino Rusijos lyderiui po to, kai Rytų Ukrainoje sprogus granatai žuvo keturi ukrainiečių kariai.

„Skubiai jam paskambinau. Pasakiau jam, kad prie taikos mūsų tai nepriartina“, – tada sakė Ukrainos prezidentas.

Nuo 2014 metų konfliktas taip Ukrainos pajėgų ir Maskvos remiamų prorusiškų separatistų jau pareikalavo 13 tūkst. gyvybių.

Artėjančios savaitės susitikimas su V. Putinu suteiks E. Macronui svarbią galimybę pamėginti rasti bendrą sutarimą prieš rugpjūčio 24-ąją pietvakariniame Prancūzijos Bjarico mieste prasidėsiantį Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą.

Dėl 2014 metais įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksijos Rusija buvo pašalinta iš šio galingųjų valstybių klubo, iki tol veikusio Didžiojo aštuoneto formatu.

Minėtas prancūzų pareigūnas taip pat sakė, kad per E. Macrono ir V. Putino susitikimą turėtų būti aptartas Irano klausimas; Paryžius norėtų, kad Maskva, pasinaudodama šiltais santykiais su Teheranu, užkirstų kelią tolesnei eskalacijai regione.

Įtampa ten išaugo Vašingtonui pernai gegužę vienašališkai pasitraukus iš 2015 metais sudaryto vadinamojo Bendrojo išsamių veiksmų plano (JCPOA).

Praėjus metams Iranas atsakė sustabdydamas kai kuriuos savo branduolinius įsipareigojimus pagal JCPOA.

„Labai skubus klausimas yra neleisti Iranui išsižadėti daugelio kitų įsipareigojimų“, – sakė Eliziejaus rūmų pareigūnas, pabrėždamas, kad branduolinį susitarimą su Teheranu būtina išsaugoti.

„Jei Rusija darkart patvirtins, kad Iranas privalo gerbti savo įsipareigojimus, tai labai sustiprins mūsų poziciją“, – pridūrė tas pareigūnas.

E. Macronas taip pat ragins V. Putiną pasinaudoti savo įtaka Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui, kad sustabdytų kovas šiauriniame Idlibo regione.