Pasaulyje

2019.08.13 18:26

Rusijos interesai Afrikos širdyje: apmoko karius, mainais gauna teisę ieškoti deimantų ir aukso

LRT.lt 2019.08.13 18:26

2017-ųjų pabaigoje Jungtinių Tautų įgaliota tiekti ginklus Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) ginkluotosioms pajėgoms ir vykdyti karių apmokymą, Rusija plečia savo įtaką šalyje. Anot CNN žurnalistinio tyrimo, CAR jau kurį laiką šaknis įleidę su oligarchu Jevgenijumi Prigožinu siejami privatūs samdiniai. Tuo prisidengdamos Rusijos kompanijos šioje Afrikos šalyje, kaip manoma, įgyvendina komercinius interesus.

Tarp J. Prigožino valdomo verslo – kompanija „Lobaye Invest“, finansuojanti CAR ne tik radijo stotį, bet ir šalies kariuomenės rekrūtų apmokymus. Šiuo metu CAR dirba apie 250 samdinių, kurių gretos netrukus padidės. „Lobaye Invest“ nauda iš to – teisės ir lengvatos vykdant deimantų ir aukso išteklių, kurių šalis turi gausiai, žvalgybą.

Rusijos oligarchas siejamas su privačia „Wagner“ kariuomene, kurios kariai kontraktininkai dalyvavo kovos veiksmuose Ukrainoje ir Sirijoje, tačiau Kremlius sąsąjų su ja kratosi, teigdamas, kad samdinių veiklos nekoordinuoja ir šiems įsakymų nedalina.

Su CNN žurnalistais sutiko kalbėtis apmokymų vadovas Valerijus Zacharovas, buvęs karinės žvalgybos karininkas. „Rusija grįžta į Afriką. Sovietų Sąjungos laikais mes buvome daugybėje šalių ir Rusija gįžta į tą pačią poziciją. Mes vis dar turime ryšių ir bandome juos atkurti“, – sakė jis.

V. Zacharovas CNN teigė dirbantis patarėju saugumo klausimais CAR prezidentui Faustinui-Archange'ui Touadéra, o J. Prigožino niekada gyvai nesutikęs.

Visgi portalas teigia gavęs dokumentus, rodančius, kad 2018 metais jis mažiausiai kartą gavo atlygį iš oligarcho įmonės „M-Finans“, o apsistojęs yra „Lobaye Invest“ būstinėje CAR sostinėje Bangyje.

Kitas pluoštas dokumentų, rašo CNN, rodo „Lobaye Invest“ įgijus teisę žvalgyti naudingąsias iškasenas septyniose vietose, kur numanomai glūdi aukso ir deimantų ištekliai.

CNN rengiantis publikuoti šią informaciją, kaip teigiama, apie jos žurnalistų kelionę buvo sukurtas melagingas reportažas, neva šie papirkinėjo vietinius tam, kad šie skleistų neigiamus atsiliepimus apie Rusijos įtaką šalyje. 15 minučių vaizdo siužetas, kaip rašo CNN, pasirodė portale, artimame J. Prigožinui.

Rusija šiuo metu turi apytkriai 20 karinio bendradarbiavimo susitarimų su Afrikos šalimis ir, esant galimybei, mainais gauna prieigą prie gamtinių išteklių šiose šalyse.

Praėjusiais metais CAR nužudyti trys rusų žurnalistai, kurių veikla finansavo Kremliaus priešininkas Michailas Chodorkovskis. Kirilas Radčenka, Aleksandras Rastorgujevas ir Orchanas Džemalis rinko informaciją apie šioje šalyje veikiančios privačios rusų armijos veiklą. Jų nužudymo organizatoriai iki šiol nesurasti.