Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.13 16:18

Po mįslingo sprogimo Rusijoje – rekomendacija evakuoti kaimą: pranešta apie stipriai padidėjusią radiaciją

atnaujinta 19.14
LRT.lt, BNS 2019.08.13 16:18

Po sprogimo Rusijos raketų bandymų poligone netoliese esančiame mieste radiacinis fonas iki 16 kartų viršijo normą, antradienį pranešė Rusijos Nacionalinė hidrometeorologijos tarnyba. Bet paslaptyje laikomo incidento aplinkybės ir toliau kursto spekuliacijas – pasirodžius pranešimams, kad greta esančios gyvenvietės vietiniai rytoj turės palikti teritoriją, vietos valdžia ėmėsi tai neigti.

Papildyta 19.12 val.

Rusijos kariuomenė rekomendavo evakuotis kaimo, šalia kurio įsikūrusiame bandymų poligone sprogo raketa ir žuvo penki šalies branduolinės agentūros mokslininkai, gyventojams, antradienį informavo šiaurės vakarinio regiono pareigūnai.

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ pranešė, kad Severodvinske įsikūrusi regiono administracija perdavė kariuomenės rekomendaciją evakuotis Nionoksos gyventojams dėl nenurodytos veiklos tame raketų bandymų poligone.

Regiono pareigūnai daugiau informacijos nesuteikė.

Ketvirtadienį per sprogimą Archangelsko srityje esančiame raketų bandymų poligone žuvo penki valstybinės branduolinės energetikos agentūros „Rosatom“ mokslininkai.

Ketvirtadienį per sprogimą Archangelsko srityje esančiame raketų bandymų poligone žuvo penki Rusijos branduolinės agentūros mokslininkai. Vėliau agentūra patvirtino, kad jie dalyvavo naujų ginklų bandymuose. Dar daugiau nukentėjusiųjų buvo hospitalizuoti.

Archangelsko apskrities gubernatorius Igoris Orlovas antradienį paneigė pasirodžiusias naujienas, kad Nionoksos gyventojai rytoj dviem valandoms turės palikti miestelio teritoriją. „Tai visiška nesąmonė, nėra jokios evakuacijos“, – gubernatoriaus žodžius cituoja RBK.

Ta pati žiniasklaidos priemonė anksčiau skelbė apie gyventojų gautus pranešimus rugpjūčio 14-ąją, nuo 5 iki 7 valandų ryto, palikti namus.

„Taip vyksta visada. Žmones išveža saugiu atstumu, įprastai iki Solzos kaimo. Paskui atveža atgal. Taip būdavo visada. Pats procesas vadinamas evakuacija, bet ne ekstremalia, o planine“, – sakė su RBK kalbėjęs vienas iš gyventojų.

Radiacijos šuolis

Rusijos federalinė hidrometeorologijos ir aplinkos stebėjimo tarnyba „Rosgidromet“ pranešė, kad jos spinduliuotės matavimo įranga Severodvinsko mieste, esančiame maždaug už 30 kilometrų nuo Nionoksos raketų bandymų poligono, užfiksavo, kad gama spinduliuotės fonas „nuo keturių iki šešiolikos“ kartų viršijo normą.

Pasak „Rosgidrometo“, padidėjęs spinduliuotės lygis buvo užfiksuotas šešiose iš aštuonių Severodvinsko stočių, tačiau po pustrečios valandos daviklių rodmenys vėl buvo normos ribose.

Vienas iš daviklių rodė 1,78 mikrosivertų per valandą – gerokai daugiau už vietos vidutinį radiacinį foną, bet mažiau pavojingo lygio.

Rusijos valstybinė branduolinės energetikos agentūra „Rosatom“ nurodė, kad jos mokslininkai dalyvavo bandant raketą, turinčią radioaktyviųjų izotopų energijos šaltinių, kai sprogimo banga juos nubloškė nuo bandymų platformos į jūrą.

JAV ekspertai sieja šį incidentą su branduolinėmis sparnuotosiomis raketomis „9M730 Burevestnik“, pagal NATO klasifikaciją – „SSC-X-9 Skyfall“.

Vasarį V. Putinas tvirtino, kad šių raketų bandymai vyksta sėkmingai.

Praėjusią savaitę Severodvinsko valdžios pareigūnai paskelbė informaciją apie padidėjusį radiacinį foną, bet vėliau pranešimą panaikino. Vienas vietos pareigūnas patikino, kad radiacijos lygis neviršijo normos.

Pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad „Jungtinės Valstijos daug sužinojo iš nepavykusios raketos sprogimo Rusijoje“ ir pridūrė, kad Vašingtonas turi „panašių, bet pažangesnių technologijų“.

V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas antradienį nepatvirtino, kad šis incidentas yra susijęs su raketos „Burevestnik“ projektu.

D. Peskovas pridūrė, kad Rusijos moksliniai tyrimai ir plėtra branduolinių raketų srityje „smarkiai lenkia kitų šalių pasiekimus ir yra gana unikalūs“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi