Pasaulyje

2019.08.13 15:29

PSO: susirgimų tymais skaičius per metus patrigubėjo

ELTA, LRT.lt2019.08.13 15:29

Susirgimų tymais atvejų skaičius per šių metų sausio-liepos mėnesius patrigubėjo, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), vis augant nerimui dėl dalies visuomenės skeptiško požiūrio į skiepus.

Šiemet pasaulyje užfiksuoti 364 808 susirgimų tymais atvejai, kai pernai tuo pačiu metu tymais sergančių žmonių skaičius siekė 129 239. Šie skaičiai yra aukščiausi nuo 2006-ųjų, žurnalistams Ženevoje sakė PSO atstovas Christianas Lindmeieris.

Pasak PSO, tai dar nėra labiausiai neraminanti statistika – manoma, kad pasaulyje vos 1 iš 10 tymų atvejų yra užfiksuojami.

Šios itin užkrečiamos virusinės infekcijos galima išvengti pasiskiepijus, tačiau, kaip ne kartą įspėjo PSO, skiepų nuo tymų skaičius pasaulyje pavojingai mažėja.

PSO duomenimis, daugiausia tymų atvejų užfiksuota Kongo Demokratinėje Respublikoje, Madagaskare ir Ukrainoje. Itin smarkūs tymų protrūkiai taip pat buvo Angoloje, Kamerūne, Čade, Kazachstane, Nigerijoje, Filipinuose, Sudane, Pietų Sudane ir Tailande.

Tiesa, Madagaskare padėtis gerėja. Šiemet fiksavusi net 127 tūkst. susirgimų tymais atvejų, šalis susiėmė ir pradėjo nacionalinę skiepijimosi kampaniją, kuri leido sumažinti sergančiųjų skaičių.

Per metus tymų atvejų daugėjo visame pasaulyje, tačiau labiausiai nuo tymų nukentėjo Afrika, kurioje tymų atvejų skaičius išaugo net 900 proc. Vakarų Ramiojo vandenyno regione didėjimas siekė 230 proc.

Jungtinėse Valstijose šiemet užfiksuoti 1 164 tymų atvejai. Per visus praeitus metus tymų atvejų užfiksuota vos 372.

Europoje taip pat stebėtas susirgimų tymais augimas. Šiemet užfiksuota beveik 90 tūkst. atvejų, pernai jų buvo kiek daugiau nei 84 tūkst.

Tymai – ūmi virusinė infekcija, kartais galinti pasibaigti mirtimi – daugelyje šalių su modernios medicinos pagalba buvo visiškai išnaikinti. Vis dėlto pasaulyje, ypač išsivysčiusiose šalyje, daugėja skiepų kritikų, vadinamųjų antivakserių, kurių teigimu vakcina nuo tymų neva gali sukelti autizmo sutrikimus.

Pasak PSO, priežastys, dėl kurių žmonės nesiskiepija, skiriasi kiekvienoje šalyje. Kai kuriose vakcinų pasiekiamumui trukdo modernios medicinos trūkumas, o kitose – žmonių nenoras skiepytis dėl nepakankamų žinių ar atviros dezinformacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.