Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.13 12:10

Gaisrai Sibire: dūmų debesis dydžiu pranoksta ES plotą, bet yra matančių ir stichijos naudą

LRT.lt 2019.08.13 12:10

Miško gaisrai Sibire pagal išdegusį plotą yra arti istorinio rekordo, teigia „Greenpeace“ organizacija, o ugnies sukeltas dūmų debesis mastu pranoksta Europos Sąjungai prilygstančią teritoriją. Tačiau Rusijos tarnybos praneša, kad pastarosiomis paromis gaisrai kiek atslūgo.

Aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace“ pranešimas paskelbtas pirmadienį. Skaičiuojama, kad liepsnos apėmusios 5,5 mln. hektarų teritoriją, o dūmų debesys padengė daugiau kaip 5 mln. kvadratinių kilometrų plotą, paskelbė Jungtinių Tautų Pasaulio meteorologijos organizacija. Palyginimui, ES dydis – apytikriai 4,5 mln.

Gaisrui tęsiantis daugiau kaip du mėnesius, nepaprastoji padėtis paskelbta keturiuose Sibiro regionuose. Rusijos gyventojai, kurių miestus ir kaimus pasiekė smogas, socialiniuose tinkluose dalijasi nuotraukomis ir filmuota medžiaga, kuriuose – net ir dienos metu vos įžiūrimi vaizdai.

Kaip rašo „Radio Svoboda“, birželį į atmosferą gaisrai išleido apytikriai 50 megatonų anglies dioksido, liepą – 79 megatonas, prilygstančias maždaug 36 mln. automobilių išmetamųjų dujų taršai.

„Greenpeace“ teigimu, gaisrai „svariai prisidės prie klimato kaitos“, be to, buveinę dėl stichijos praras milijonai gyvūnų, neabejotiną žalą patirs ir užterštu oru kvėpuojantys Sibiro gyventojai.

Visgi „Ria Novosti“ antradienį skelbia kiek pozityvesnes žinias – anot Rusijos Aviacinės miškų apsaugos tarnybos, pastarosiomis paromis gaisrų plotas mažėja ir jau susitraukė 6 proc.

Mato gaisrų naudą

Visgi esama specialistų, teigiančių, kad siaučiančių gaisrų žala pervertinama, o iš dalies jie turi ir naudą miškų ekosistemai.

Sukačiovo miškų instituto direktorius Andrejus Sirinas lenta.ru aiškino, kad yra dviejų tipų miško gaisrai – žemieji, kai dega miško paklotė, krūmynai ir aukštutiniai, kuomet ugnis išdegina ir medžius.

Antrasis gaisro tipas žalingesnis, tokių gaisrų, anot cituojamo moksliniko, yra apie 10-15 procentų. Tačiau žemieji gaisrai neišnaikina medžių ir, maža to, kai kuriems miškams jie esą yra naudingi.

„Ekosistemos funkcionavimo atžvilgiu tokie gaisrai, be abejonės, teigiamai ją veikia“, – sako A. Sirinas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi