Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.12 17:52

Rusijos politikų atsakas į protestus – užsienio įtakos paieškos

BNS 2019.08.12 17:52

Rusijos įstatymų leidėjai kitą savaitę renkasi į neeilinę sesiją, kad aptartų įtariamą užsienio jėgų kišimąsi į šalies reikalus po didžiulių protestų Maskvoje, pirmadienį paskelbė žemųjų parlamento rūmų pirmininkas Viačeslavas Volodinas. 

Pasak V. Volodino, rugpjūčio 19-ąją parlamentarai aptars „kišimosi į mūsų šalies vidaus reikalus faktus“.

Rusija apkaltino kelių šalių Vyriausybes ir žiniasklaidą remiant demonstracijas, kuriose pastarosiomis savaitėmis reikalaudami laisvų vietos valdžios rinkimų dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių.

Be to, sekmadienį Rusijos federalinės ryšių, informacijos technologijų ir visuomenės informavimo priemonių tarnyba („Roskomnadzor“) pareikalavo, kad interneto milžinė „Google“ neleistų per „YouTube“ „reklamuoti neteisėtų masinių renginių“.

„Roskomnadzor“ tvirtino, kad „įvairios struktūros, turinčios kanalus „YouTube“, skleidžia informaciją apie nesankcionuotus protestus. Rusijos ryšių prievaizdo teigimu, tie kanalai pasinaudodami „reklamos instrumentais“, tokiais kaip „aktyvieji pranešimai“ (angl. push notifications), siekė „sutrikdyti rinkimus“.

„Jei „Google“ reikiamai nereaguos, tai gali įvertinta kaip kišimasis į suverenius valstybės reikalus, taip pat kaip priešišką įtaką ir trukdymą rengti Rusijos demokratinius rinkimus. Rusija pasiliks teisę atitinkamai reaguoti“, – teigiama tarnybos pranešime.

„YouTube“ aktyviuosius pranešimus apie naujus vaizdo įrašus gauna vartotojai, užsiprenumeravę tam tikrus kanalus.

Maskvą pastarąjį mėnesį krečia protestai, kai kurie iš jų buvo nesankcionuoti. Į didžiausią iš protestų praėjusį šeštadienį susirinko iki 60 tūkst. dalyvių, skelbia nevyriausybininkai.

Iš viso per protestus, kuriuos paskatino atsisakymas registruoti opozicijos kandidatus rugsėjį vyksiantiems Maskvos Dūmos rinkimams, jau sulaikyta beveik 2 400 žmonių.

Tarp suimtųjų yra ir aršus Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas, kuris taip pat turi „YouTube“ kanalą ir rengė tiesiogines transliacijas iš protestų.

„Roskomnadzoro“ santykiai su tarptautinėmis interneto platformomis ir socialiniais tinklais yra sudėtingi, tačiau jo bandymai juos kontroliuoti iki šiol nebuvo labai sėkmingi. Nors susirašinėjimo programėlė „Telegram“ Rusijoje yra oficialiai uždrausta, šalyje ja vis dar galima naudotis.

A. Navalno bendražygė Liubov Sobol, kurios paraiška dalyvauti rugsėjo rinkimuose buvo atmesta, naujausius „Roskomnadzoro“ reikalavimus pavadino „komiškais“.

Tuo metu senatorius Andrejus Klimovas pirmadienį savo kolegas informavo, kad ketina pasikviesti šalių, „bandžiusių kištis į Rusijos vidaus reikalus“, atstovus, pranešė naujienų agentūra TASS.

Praėjusią savaitę Maskva iškvietė Jungtinių Valstijų ambasados Rusijoje atstovą dėl to, ką pavadino jos raginimais dalyvauti opozicijos protestuose, nors JAV atstovybė skatino laikytis nuo jų atokiau.

Prieš rugpjūčio 3-osios protestą Maskvoje JAV ambasada savo tinklalapyje paskelbė „perspėjimą dėl demonstracijos“. Pranešime buvo nurodyta, kur ir kada vyks ta akcija, bei raginama „vengti šios vietos“ ir „vengti demonstracijų“.

Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministerija sakė laikanti pastarąjį pranešimą „raginimu [joje] dalyvauti (...) tai yra bandymas kištis į mūsų šalies reikalus“.

Be to, Maskva kiek anksčiau kritikavo vokiečių visuomeninį transliuotoją „Deutsche Welle“ už tai, ką pavadino raginimais dalyvauti opozicijos demonstracijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi