Pasaulyje

2019.08.12 17:08

50 metų nuo neramumų Šiaurės Airijoje pradžios: konfliktas nuotraukose

Pirmadienį sueina 50 metų nuo vadinamojo Bogside'o mūšio, laikomo konflikto Šiaurės Airijoje pradžia. Derio mieste tuomet susirėmė katalikų protestuotojai ir policija.

Deryje tvyrojusi religinė įtampa prasiveržė per kasmetį vietos protestantų brolijos žygį per Bogside'ą, katalikų rajoną. Protestantams žygiuojant, kai kurie gyventojai į juos ėmė mėtyti akmenis ir vinis.

Atvykus policijai kilo tris dienas trukusios riaušės, per kurias prieš gyventojus pirmą kartą panaudotos ašarinės dujos.

Riaušės persimetė į kitus miestus, įskaitant Šiaurės Airijos sostinę Belfastą, ir galiausiai peraugo į tris dešimtmečius užsitęsusius neramumus, kurie baigėsi tik 1998-aisiais, pasirašius Didžiojo penktadienio susitarimą.

Konflikto ištakos – politinės ir konfesinės.

Dauguma Šiaurės Airijoje gyvenančių katalikų ilgus metus buvo diskriminuojami ir siekė susivienijimo su pietuose esančia Airijos Respublika, todėl vadinami respublikonais arba tiesiog nacionalistais. Tuo tarpu protestantai, kurių didžioji dalis pasisakė už status quo Jungtinės Karalystės sudėtyje, praminti junionistais arba lojalistais.

Įtampai kylant, Šiaurės Airijoje dislokuota britų kariuomenė, tačiau konfliktų tai nenumalšino, priešingai.

Už regiono atsiskyrimą pasisakanti Airijos respublikonų armija kaltinama dėl virtinės išpuolių prieš britų karius, institucijas ir infrastruktūros objektus. 1971 metais pradėti vykdyti masiniai žmonių, įtariamų ryšiais su organizacija, suėmimai.

1998-ųjų Didžiojo penktadienio susitarimas nutraukė tris dešimtmečius trukusį kraujo liejimą. Šis laikotarpis Jungtinėje Karalystėje vadinamas „Neramumais“ (angl. Troubles).

Per konfliktą žuvo maždaug 3,5 tūkst. žmonių, daugelis – nuo (IRA) kovotojų veiksmų.

Grupuotė paskelbė galutines paliaubas 1997 metais, o 2005 metais sudėjo ginklus tvirtindama, jog sieks savo tikslų politinėmis priemonėmis.

Tačiau antibritiškos nuotaikos Šiaurės Airijoje visiškai neišnyko. Grupuotė „Naujoji IRA“ – viena iš nematančių prošvaisčių taikiam abiejų Airijos dalių suvienijimui. Balandį ji prisiėmė atsakomybę dėl Šiaurės Airijos žurnalistės Lyros McKeen netyčinio nužudymo per neramumus Deryje.