Pasaulyje

2013.01.24 13:04

Ginče dėl Baikonūro – Rusijos perspėjimai Kazachstanui

LRT.lt2013.01.24 13:04

Rusija įspėjo Kazachstaną pasitrauksianti iš bendrų abiejų šalių projektų, jei Astana ir toliau mėgins riboti palydovų paleidimą iš rusų nuomojamo Baikonūro kosmodromo, ketvirtadienį pranešė žiniasklaida. 

Rusija įspėjo Kazachstaną pasitrauksianti iš bendrų abiejų šalių projektų, jei Astana ir toliau mėgins riboti palydovų paleidimą iš rusų nuomojamo Baikonūro kosmodromo, ketvirtadienį pranešė žiniasklaida.

Rusijos dienraštis „Izvestia“, garsėjančio artimais ryšiais su Kremliumi, paskelbė diplomatinės notos tekstą likus dienai iki planuojamo Rusijos užsienio reikalų ministro Sergėjaus Lavrovo ir jo kolegos iš Kazachstano susitikimo Maskvoje, informuoja naujienų agentūra AFP.

„Esant dabartinei situacijai, Rusija bus priversta iš naujo įvertinti savo poziciją dėl tolesnio dvišalio bendradarbiavimo vykdant bendrus projektus“, – „Izvestia“ citavo Rusijos užsienio reikalų ministeriją.

Kazachstano užsienio reikalų ministerijos atstovas naujienų agentūrai „Interfax“ teigė, kad nota datuota sausio 18 dieną.

Kazachstanas apribojo rusų komercinių palydovų paleidimų skaičių, mat abi šalys niekaip nesutaria dėl paleidimo nuolaužų nukritimo zonos.

2013 metais leista paleisti 12 „Proton-M“ raketų, pernai šis skaičius siekė 14.

Šaltiniai Rusijos kosmoso agentūroje teigė, kad dėl šių apribojimų teks nutraukti penkias sutartis, o klientams grąžinti 500 mln. dolerių.

„Roscosmos“ atstovas Aleksejus Kuznecovas patvirtino, kad Kazachstanas planuojamų „Proton-M“ raketų paleidimų skaičių sumažino iki 12, nors Rusija pageidavo 17.

Rusija Baikonūro kosmodromą nuomoja iš Kazachstano, o stepės viduryje įrengtą kompleksą naudoja karinių ir komercinių palydovų iškėlimui, astronautų skraidinimui į Tarptautinę kosminę stotį ir iš jos.

Kol kas neaišku, kaip ginčai gali paveikti skrydžius į TKS.

Rusijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad „Kazachstanas blokuoja paleidimus, kurie neprieštarauja nuomos sutarčiai“, rašė „Izvestia“.

„Rusija šiuos sprendimus vertina kaip Kazachstano bandymus apeiti Baikonūro nuomos sąlygas“, – teigia leidinys.

Kazachstanas pastaraisiais metais stengiasi labiau kontroliuoti Baikonūrą ir veiklą jame. Bazę Rusija nuomojasi už 115 mln. per metus, o nuomos sutartis, sudaryta 10 dešimtmetyje, galioja iki 2050-ųjų.

Nors nerimas dėl raketų paleidimų neva susijęs su poveikiu aplinkai ir saugumu, Kazachstanas tuo pat metu primena Rusijai apie jos priklausomybę nuo Baikonūro sprendžiant finansinius ir geopolitinius klausimus, pastebi apžvalgininkai.

Rusija stato kosmodromą Tolimųjų Rytų Amūro srityje, kuris ateityje galėtų pakeisti Baikonūrą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.