Pasaulyje

2019.08.11 15:34

Lenkijoje pagerbta karo laikų brigada, kolaboravusi su naciais

BNS, LRT.lt 2019.08.11 15:34

Lenkijos politikai sekmadienį prisijungė prie karo veteranų, kurie pagerbė Antrojo pasaulinio karo laikų pogrindinę brigadą, karo pabaigoje tam tikrą laiką kolaboravusią su nacistinės Vokietijos pajėgomis, kovojusiomis prieš komunistus. Pastarieji tuo metu bandė perimti šalies kontrolę.

Sekmadienį Varšuvoje pamaldomis prasidėjo renginiai, skirti paminėti 75-ąsias Nacionalinių ginkluotųjų pajėgų „Šventojo Kryžiaus brigados“ įkūrimo metines.

Tai, kad prezidentas Andrzejus Duda yra oficialus minėjimo globėjas bei valdančiosios partijos atstovų dalyvavimas renginiuose rodo, kad Lenkijos dešiniųjų Vyriausybė reabilitavo karinį dalinį, kurį aukština kraštutiniai dešinieji, rašo naujienų agentūra BNS.

Tačiau ceremonijas sukritikavo Lenkijos pasipriešinimo kovų dalyvių vaikai ir šalies vyriausiasis rabinas, atmetęs kvietimą jose dalyvauti ir tai pavadinęs „asmeniniu įžeidimu“.

Lenkijos vyriausiasis rabinas Michaelis Schudrichas trečiadienį kritikavo šalies dešiniojo sparno Vyriausybės planus pagerbti grupę pogrindžio ultranacionalistų kovotojų, kaltinamų kolaboravimu su naciais Antrojo pasaulinio karo metais.

Rabinas sakė, kad jaučiasi įžeistas Lenkijos veteranų reikalų biuro kvietimo į „Šventojo Kryžiaus brigados“ įkūrimo metinių minėjimo ceremoniją.

Opozicijos politikai taip pat kritikavo prezidentą A. Dudą dėl sutikimo paremti prieštaringai vertinamas ceremonijas.

„Šventojo Kryžiaus brigada“ buvo dalis Nacionalinių ginkluotųjų pajėgų (NSZ) – Antrojo pasaulinio karo metais pogrindyje veikusios lenkų ultranacionalistų ir antikomunistų grupuotės, kuri kovojo su naciais, Raudonąja armija ir lenkų komunistų antinacistiniu pasipriešinimu.

„Šventojo Kryžiaus brigada“, kurią sudarė maždaug 850–1 400 kovotojų, buvo kaltinama kolaboravimu su naciais kovoje su sovietais, kai Raudonoji armija karo pabaigoje žygiavo iš rytų per Lenkijos teritoriją.

Brigada nesutarė su Armija Krajova (Armia Krajowa, AK) – Lenkijos emigracinei vyriausybei Londone pavaldžia didžiausia pogrindine pasipriešinimo naciams organizacija – ir atsisakė prie jos prisidėti.