Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.11 12:53

Honkongo protestuotojai grįžo į gatves, Kinija ragina britus „nesikišti“

ELTA, BNS, LRT.lt 2019.08.11 12:53

Dešimtą savaitgalį iš eilės į Honkongo gatves pasipylė daugiau demokratijos reikalaujantys protestuotojai, nepaisant to, kad regiono lyderė toliau atkakliai tvirtina, jog jų reikalavimai nebus įgyvendinti.

Sekmadienio popietę, nepabūgę karščio ir didžiulės ore tvyrančios drėgmės, šimtai protestuotojų vėl susirinko Viktorijos parke.

Policija protesto dalyviams davė leidimą susirinkti parke, tačiau nepatenkino jų prašymo sankcionuoti eiseną rytine Honkongo salos dalimi. Protestuotojams taip pat nebuvo leista surengti antrą mitingą miesto darbininkų gyvenamame Sham Shui Po rajone. Nepaisant to, mitingas pastarajame rajone vyksta.

Anot protesto dalyvių, jie ketina imtis naujos strategijos tam, kad sumažintų tiesioginę konfrontaciją su policijos pajėgomis.

„Mūsų tikslas – išvengti kraujo, sužeidimų ir nebūti suimtiems. Manau, kad ankstesnė taktika laikytis vienoje vietoje baigėsi dideliu sužeidimų ir suėmimų skaičiumi. Turime veikti lanksčiai, tarsi vanduo, kad išvengtume sužalojimų“, – sakė 17-metis protestuotojas.

Perspėjimas britams

Tuo tarpu Kinijos valdžia perspėjo Jungtinę Karalystę nustoti esą kištis į Honkongo reikalus po to, kai britų užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas paskambino šio tarptautinio finansų centro lyderei ir išreiškė susirūpinimą dėl pastaruosius du mėnesius mieste rengiamų protestų.

Prodemokratiniai protestai, kuriuos iš dalies paskatino visuotinis pasipiktinimas dėl vis labiau ribojamų laisvių Honkonge, tapo didžiausia grėsme Pekino valdymui pusiau autonominiame pietiniame mieste nuo 1997 metų, kai Kinija perėmė jo valdymą iš JK.

Penktadienį telefonu su Carrie Lam kalbėjęs D. Raabas pabrėžė būtinybę atlikti „išsamų nepriklausomą pastarojo meto įvykių tyrimą“, skelbia JK užsienio reikalų ministerija. Tačiau toks raginimas netruko supykdyti Pekiną.

„Kinija reikalauja, kad Britanijos pusė nedelsdama sustabdytų visus veiksmus, susijusius su Honkongo reikalais, ir kišimąsi į Kinijos vidaus reikalus“, – šeštadienį pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying.

Internete išplatintame pareiškime ji sukritikavo D. Raabo sprendimą skambinti C. Lam ir jį pavadino „klaidingu“, taip pat paragino JK nustoti „kelti bėdas“ Honkonge.

Pekinas prieš Vyriausybę nukreiptus protestus pusiau autonominiame regione vis labiau sieja su finansavimu iš Vakarų, tačiau iki šiol pateikė mažai įrodymų paremti savo teiginius, išskyrus kelis Vakarų politikų patvirtinančius pareiškimus.

Praėjusią savaitę Kinijos Vyriausybė sukritikavo Vašingtoną po pranešimų, jog keli JAV diplomatai Honkonge susitiko su prodemokratinio judėjimo aktyvistais.

Kinijos užsienio reikalų ministerija paragino Jungtines Valstijas „nedelsiant atsiriboti nuo bet kokių prieš Kiniją veikiančių riaušininkų“ ir „nedelsiant nustoti kištis į Honkongo reikalus“.

Pirmuosius protestus Honkonge išprovokavo visuomenės nepritarimas planuotam ekstradicijos į žemyninę Kiniją įstatymui, o neilgai trukus mitingai peraugo į judėjimą dėl didesnės apimties demokratinių reformų ir laisvių apsaugos.

Praėjusią savaitę mieste įvyko retas visuotinis streikas ir didžiausi neramumai per du demonstracijų mėnesius: policijai teko dešimtyje vietų panaudoti 800 ašarinių dujų tūtų per vieną dieną.

Nuo birželio 9 dienos, kai prasidėjo protestai, jau suimti 420 žmonių, rugpjūčio pradžioje nurodė Honkongo policija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi