Pasaulyje

2019.08.10 17:24

Sprogimas raketų bandymo aikštelėje Rusijoje kelia daug klausimų: ar galėjo nepavykti branduolinis bandymas?

Rusijos branduolinė agentūra patvirtino, kad per raketos bandymą Archangelsko srityje žuvo penki žmonės. Nors kariuomenė tvirtina, kad buvo išbandomas raketų kuras, dalis atominės ginkluotės ekspertų svarsto, jog raketos galėjo turėti ir branduolinį užtaisą. Įtarimus kursto aplink bazę gyvenvietėse išaugęs radiacijos lygis.

Severodvinsko, Archangelsko srityje, gyventojas šią savaitę matavęs radiaciją rodo, kad radioaktyvumas mieste išaugęs.

Per automobilio langą nufilmuotas karinių pareigūnų judėjimas kelyje link Nionoksos, per keliasdešimt kilometrų nuo Severodvinsko nutolusios karinės bazės.

Šiandien Rusijos branduolinė agentūra patvirtino, kad per sprogimą, vykdant raketos bandymą, ten žuvo 5 žmonės, trys sužeisti. Dalis portalų skelbė, kad sužeistieji išvežti į Maskvą, gydytojai dėvėjo specialius kostiumus, socialiniuose tinkluose išplito vaizdo įrašas, kuriame esą užfiksuota, kaip greitosios pagalbos automobiliai lydimi policijos Maskvoje gabena sužeistuosius. „Greenpeace“ atstovai sako, kad valdžia turėtų paviešinti daugiau faktų apie nelaimę.

„Severodvinsko gyventojai gali būti pavojuje, priklausomai nuo to, kokios medžiagos pateko į orą ir ar jos pasieks miestą. Reikia atlikti papildomus bandymus, kad gyventojai netoli bazės ar Severodvinske būtų saugūs“, – sako „Greenpeace“ atstovai.

Vaistininkai Severodvinske tikino, kad dar ketvirtadienį, kai bazėje įvyko sprogimas, jodą gyventojai išpirko.

Dalis branduolinės ginkluotės ekspertų svarsto, kad sprogimas galėjo kilti išbandant atominiu užtaisu ginkluotas raketas, tokias, kuriomis praėjusiais metais didžiavosi Vladimiras Putinas. Esą, jei sprogimas kilo dėl raketinio karo, radiacijos pėdsakų ore ar aplinkiniuose miestuose neturėtų būti. Rusijos kariuomenė anksčiau tikino, kad branduolinių medžiagų per bandymą nenaudota. Reuters naujienų agentūros kalbintas Baltųjų rūmų pareigūnas spėlionių dėl sprogimo nei patvirtino, nei nepaneigė, bet ir pridūrė, kad Kremlius slapukauja panašiai, kaip per Černobylio įvykius.