Naujienų srautas

Pasaulyje2019.08.10 15:18

Maskvos policija perspėjo ketinančius dalyvauti opozicijos mitinge, areštuota Sobol

baigėsi be incidentų; atnaujinta 17.47
BNS 2019.08.10 15:18

Maskvos policija šeštadienį perspėjo šeštadienį Rusijos sostinėje vyksiančio sankcionuoto opozicijos mitingo dalyvius nepažeidinėti įstatymų, tačiau kai kurie aktyvistai jau buvo sulaikyti.

„Mitingo Sacharovo prospekte organizatoriai kreipėsi į Maskvos policiją, kad Liubov Sobol ir kiti mitingo dalyviai ketina surengti provokacijų vykstant suderintam renginiui“, – sakoma policijos spaudos tarnybos pranešime.

Pareigūnai savo ruožtu paragino visus renginio dalyvius „laikytis galiojančių įstatymų, neleisti įvykti viešosios tvarkos pažeidimų“.

Pastarąsias kelias savaites tūkstančiai maskviečių dalyvavo protestuose prieš tarnybų atsisakymą įregistruoti dešimtis populiarių opozicijos kandidatų miesto tarybos rinkimams, vyksiantiems rugsėjį.

Sostinės pareigūnai savo ruožtu pradėjo susidorojimo kampaniją: buvo pradėtas baudžiamasis tyrimas dėl „masinių neramumų“ ir per du pastaruosius nesankcionuotus mitingus – liepos 27-ąją ir rugpjūčio 3-ąją – sulaikyta beveik 2 400 žmonių.

Policijos duomenimis, mitingo vietoje iki šeštadienio 14 val. vietos (ir Lietuvos) laiku susirinko apie 7 000 žmonių.

Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno įkurto „Kovos su korupcijos fondo“ (FBK) teisininkė L. Sobol, taip pat tapusi viena iš rinkimams neįregistruotų kandidatų, šeštadienį pranešė, kad buvo sulaikyta parašų rinkimo centre prieš prasidedant naujausiam mitingui.

„Krata Parašų rinkimo centre. Į mitingą nenuvažiuosiu“, – per „Twitter“ parašė L. Sobol ir pridūrė, kad pareigūnai ją išsivežė.

Maskvos valdžia suteikė leidimą rugpjūčio 10-ąją surengti mitingą su šūkiu „Susigrąžinsime teisę į rinkimus“ Akademiko Sacharovo prospekte. Akcijoje, kaip planuojama, vyksianti nuo 14 iki 16 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, leista dalyvauti iki 100 tūkst. žmonių.

Tačiau kai kurie neįregistruotų kandidatų šalininkai sakė, kad protestai Maskvos gatvėse galbūt bus tęsiami ilgiau.

Daugelis opozicijos aktyvistų – už grotų

Šeštadienį kai kurie protestuotojai nešėsi plakatus su užrašais „Duokit mums teisę balsuoti!“ ir „Jau pakankamai mums primelavote“, o kiti laikė per ankstesnes demonstracijas suimtų aktyvistų nuotraukas.

Dauguma opozicijos kandidatų, kuriems uždrausta dalyvauti rinkimuose, yra kalinti dėl protestų įstatymų pažeidimų.

Daugiau kaip dešimčiai protestuotojų, tarp kurių yra universitetų studentų, gresia baudžiamieji kaltinimai dėl „masinių neramumų“. Už tai gali būti skirtos ilgos laisvės atėmimo bausmės.

Kadangi šeštadienio mitingas buvo sankcionuotas, jo dalyviams neturėtų grėsti sulaikymas. Tačiau šiuo metu už grotų esantis A. Navalnas paragino savo šalininkus po mitingo taikiai praeiti miestu, o už tai jie gali būti sulaikyti kaip nelegalaus protesto dalyviai.

„Po demonstracijos pasivaikščiosim po Maskvą", – socialiniuose tinkluose šeštadienį parašė jo komanda.

Maskvos policija ir įtakingasis Tyrimų komitetas įspėjo nedalyvauti nesankcionuotuose protestuose, kurie, pasak jų, bus „nedelsiant nutraukti“.

„Jiems reikia kraujo", – taip apie opoziciją šeštadienį parašė Kremliui palankus bulvarinis laikraštis „Komsomolskaja Pravda“. Laikraštis citavo kelias įžymybes, kurios ragino žmones nedalyvauti nesankcionuotuose protestuose.

Parodydami, kad jaunimas palaiko opozicinį judėjimą, mitingo metu koncertavo populiarūs elektroninės ir repo muzikantai, renginyje dalyvavo ir kai kurios visuotinai pripažintos garsenybės.

Vienas garsiausių rusų reperių Oxxxymiron demonstracijos metu vilkėjo marškinėlius su vieno iš suimtų studentų, Jegoro Žukovo, nuotrauka.

Per mitingą koncertavo reperis

Teisėsaugos pareigūnai netrukdė reperiui Face koncertuoti per valdžios sankcionuotą mitingą, surengtą Maskvos centre siekiant paremti Rusijos sostinės valdžios rinkimuose neįregistruotus kandidatus.

Penktadienį sostinės valdžia nedavė leidimo akcijos metu surengti muzikinę programą. Anot pareigūnų, atlikėjų dalyvavimas turi būti iš anksto papildomai suderintas.

Nepaisant to, reperis atliko keletą savo populiarių kompozicijų ir paliko sceną.

Naujienų agentūros „Interfax" korespondentas apie 16 val. vietos (ir Lietuvos) laiku pranešė, kad mitingo dalyvių srautas pamažu senka. Žmonės skirstosi ramiai, neskanduodami šūkių ir nesudarydami spūsčių. Sacharovo prospekto važiuojamoji dalis išlieka atitverta.

Policijos duomenimis, 15 val. Sacharovo prospekte buvo susirinkę apie 20,000 tūkst. žmonių. Opozicijos grupės „Baltasis skaitiklis“ duomenimis, šis skaičius buvo dukart didesnis.

Maskvos valdžia leido akcijoje dalyvauti iki 100 tūkst. žmonių.

Baigėsi be incidentų

Pasak naujienų agentūros „Interfax" korespondento, mitingas baigėsi apie 16 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku. Šiek tiek po 14 val. prasidėjęs renginys truko daugiau nei dvi valandas.

Apie incidentus per mitingą nepranešama. Teisėsaugos pareigūnai netrukdė koncertuoti reperiui Face (Feis) ir kelioms grupėms, nors sostinės valdžia leidimo renginio metu surengti muzikinę programą nedavė.

Baigiantis demonstracijai pasigirdo raginimų surengti „pasivaikščiojimą" po Maskvą, nepaisant valdžios įspėjimų, kad tai prieštarautų įstatymams. Vienas iš mitingo dalyvių, raginusių tą daryti, buvo sulaikytas.

Rusijos teisėsaugos 16 val. paskelbtais duomenimis, mitinge dalyvavo apie 20 tūkst. žmonių. Opozicijos grupės „Baltasis skaitiklis“ skaičiavimu, šis skaičius viršijo 49 tūkstančius.

Maskvos valdžia leido akcijoje dalyvauti iki 100 tūkst. žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi