Pasaulyje

2019.08.09 15:38

Italijos valdžios sumaištis – popiežius padėtį lygina su Hitlerio kalbomis

atnaujinta 16.45
ELTA, BNS 2019.08.09 15:38

Italijos kraštutinių dešiniųjų vidaus reikalų ministrui pabandžius sustiprinti savo pozicijas vyriausybėje, popiežius Pranciškus penktadienį perspėjo dėl Europoje stiprėjančio nacionalizmo, „primenančio Hitlerio kalbas“.

Vidaus ministras Matteo Salvinis, „Lygos“ partijos vadovas, ketvirtadienį paragino G. Contę atsistatydinti ir teigė, kad nauji rinkimai yra „vienintelė išeitis“ spręsti „Lygos“ ir populistų partijos „5 žvaigždučių judėjimas“ koalicijos padėtį.

G. Contė, kuris nepriklauso nė vienai iš koalicijos partijų, spaudos konferencijos metu apkaltino M. Salvinį imituojant Vyriausybės krizę ir siekiant surengti išankstinius rinkimus, kad „Lyga“ galėtų turėti dar daugiau mandatų.

M. Salvini pastarosiomis savaitėmis dažnai ginčijosi su premjero pavaduotoju Luigi di Maio, vadovaujančiu antisisteminiam Penkių žvaigždučių judėjimui (M5S) dėl įvairių politikos priemonių.

Ketvirtadienį jis sugriežtino toną ir pareiškė, kad vyriausybė nebeturi daugumos palaikymą, todėl turi būti surengti pirmalaikiai rinkimai.

„Eikime tiesiai į parlamentą ir pasakykime, kad ten nebėra daugumos... ir tuomet greitai grįžkime pas rinkėjus“, – kalbėjo M. Salvini.

Šio žingsnio išprovokuotą krizę kairiosios pakraipos laikraštis „La Repubblica“ apibūdino kaip „niekam nejuokingą farsą“.

Kintanti politinė atmosfera

G. Conte, surengęs atskiras derybas su M. Salvini ir prezidentu Sergio Mattarella, perėjo į puolimą ir pareiškė, kad sušaukti parlamentą – ne vidaus reikalų ministro pareiga.

Jis ragino M. Salvini „paaiškinti šaliai ir pateisinti rinkėjams, tikintiems permainų galimybe, priežastis, privertusias jį staiga sutrikdyti“ vyriausybės darbą.

Abeji parlamento rūmai šiuo metu yra atostogauja ir turėtų susirinkti tik rugsėjį.

Seniai tvyranti įtampa tarp koalicijos lyderių populistų pastarosiomis dienomis dar paaštrėjo, kilus ginčui dėl milijardus eurų kainuosiančios greitojo geležinkelio linijos tarp Italijos Turino miesto ir Liono kaimyninėje Prancūzijoje.

Finansų rinkose 10 metų vyriausybės obligacijų pajamingumas ketvirtadienį nuo 1,5 proc. padidėjo iki 1,8 proc., o Italijos ir Vokietijos vyriausybių obligacijų pajamingumo skirtumas pašoko iki 233 bazinių punktų.

„Ši vyriausybė jau kurį laiką neveiksni, – naujienų agentūrai AFP sakė politikos analitikas Stefano Folli (Stefanas Folis). – Aišku, kad po kelių mėnesių turėsime dešiniąją vyriausybę, nes kairė yra silpna, o M5S – apimtas krizės.“

„Ji bus griežtai dešinė, susikūrusi iš gana aiškaus iššūkio Europos Sąjungai“, – pridūrė jis.

Tuo metu kairieji žadėjo nenuleisti rankų. Buvęs premjeras Paolo Gentiloni per „Twitter“ parašė, kad M. Salvini „prašo visaverčių įgaliojimų išvesti mus iš Europos. To nebus“.

Pirmalaikiai rinkimai būtų parankūs M. Salvini: apklausos rodo, kad jo partija „Lyga“ šiuo metu yra populiariausia. Tikėtina, kad po rinkimų jis galėtų sudaryti valdančiąją koaliciją su mažesne kraštutine dešiniąją partija „Italijos broliai“ („Fratelli d'Italia“).

Tai atspindi pokyčius, ištikusius Italijos koalicijos partnerius nuo praeitų metų, kai M5S per parlamento rinkimus gavo 32 proc., o „Lyga“ – 17 proc. balsų.

Per šiemet gegužę vykusius Europos Parlamento rinkimus „Lyga“ Italijoje surinko daugiausiai balsų (34 proc.), o M5S gavo 17 procentų.

L. Di Maio sakė, kad jo partija „pasiruošusi“ grįžti į rinkimus.

Popiežius lygina su Hitlerio kalbomis.

Popiežiaus komentarai pasirodė kitą dieną po to, kai M. Salvini, kurio šūkis – „Italai pirmiausia“, ketvirtadienį atšaukė savo paramą koalicinei vyriausybei ir paragino surengti pirmalaikius rinkimus.

Prieš Europos Sąjungos rinkimus anksčiau šiais metais jis bandė sukurti „suverenistinį frontą“ ir mesti iššūkį ES valdymo institucijų galioms.

Penktadienį laikraštyje „La Stampa“ paskelbtame interviu popiežius perspėjo, kad suverenizmo gynimas, supriešinant jį su ES integracija, „parodo nuostatą į izoliaciją“.

Dabartinį nacionalizmo kilimą Europoje jis palygino su praėjusio amžiaus 4-uoju dešimtmečiu, kai nacių Vokietijoje į valdžią atėjo diktatorius Adolfas Hitleris.

„Esu susirūpinęs, nes girdime kalbas, kurios primena Hitlerio kalbas 1934-aisiais. „Mes pirmiausia, mes... mes...“ Tai bauginančios mintys“, – sakė popiežius.

82 metų Pranciškus savo gimtojoje Argentinoje gyveno ir dešiniųjų diktatūros metais.